Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 27-08-09, 18:16
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, αυτό δεν ισχύει. Είναι νόμιμο να πας τον σκύλο σου σε οποιαδήποτε ΜΗ οργανωμένη παραλία.
Η νομοθεσία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ίδια με των άλλων χωρών η νοοτροπία όμως ....
Μακάρι να ήταν έτσι φίλε μου, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει... Το έχω ψάξει καθότι και τα δύο σκυλάκια μου λατρεύουν το νερό και μου έχουν φέρει αρκετές φορές το λιμενικό... Και για του λόγου το αληθές σου παραθέτω τη σχετική νομοθεσία:

Άρθρο 230, πα­ρα­γρ. Ζ Γε­νι­κού Κα­νο­νι­σμού Λι­μέ­νων (ΦΕΚ 912/11-10-99): "Απα­γο­ρεύε­ται η κυ­κλο­φο­ρία ζώων και το λού­σι­μο αυ­τών σε χώ­ρους λουο­μέ­νων".

Ε­γκύ­κλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύ­θυν­σης Λι­με­νι­κής Αστυ­νο­μίας του Υ­ΠΕΝ: Προς πληρέστερη κατονόηση των προαναφερομένων, σύμφωνα με την υπ'αριθμ. πρωτ. Μ.Φ. 2119.4/3/06/16-06-2006 εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας η ύπαρξη λουομένων σε μία θαλάσσια περιοχή αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για τον χαρακτηρισμό της περιοχής αυτής ως χώρου λουομένων και την ως εκ τούτου, εφαρμογή της απαγορευσης της ως άνω διάταξης για τον χώρο αυτό.

Η νοοτροπία είναι αντίστοιχη της νομοθεσίας...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries