Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 26-01-14, 09:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μετά από ένα πολύ καλό καθαρισμό του ενυδρείου είναι πάλι έτοιμο. Βγήκαν πέτρες , ξύλα και με ΜΕΓΑΛΗ προσοχή όλα τα φυτά, πλύθηκαν και καθαρίστηκαν από τυχόν κίτρινα και σάπια φύλλα, έγινε σκούπα βυθού σε βάθος , καθαρίστηκαν όλα τα τζάμια και ειδικά της πλάτης από λίγη άλγη που υπήρχε και ξαναμπήκαν τα φυτά. Έγινε και μια μικρή αναδιάρθρωση στη θέση των φυτών και είναι έτοιμο. Όταν έβγαζα τα φυτά έβαζα τη 1000αρα αντλία (που έχω για την εξαγωγή του νερού στις αλλαγές) δίπλα στη ρίζα να ρουφάει ότι βρώμα και θολούρα σηκωνόταν και έτσι δεν επιβάρυνα το νερό. Όσο δε έκανα σκούπα μια άλλη αντλία έστελνε φρέσκο νερό αποχλωριομένο με άνθρακα, μισό βαθμό χαμηλότερο από τη θερμοκρασία του ενυδρείου και περασμένο ελαφρά από τύρφη. Συνολικά χρησιμοποίησα πάνω από 160 λίτρα φρέσκο νερό. Η εξαγωγή των φυτών και η σκούπα βυθού έγιναν Παρασκευή βράδυ, και Σάββατο πρωί πλύθηκαν τα φυτά και ξανατοποθέτηκαν. Σήμερα, Κυριακή πρωί, έγιναν μετρήσεις και έχω.
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0
ΝΟ2=0
ΝΟ3 > 0 < 5
PH=6,6 (με τεστ API) 6,7 (με ηλεκτρονικό τεστ)
GH=8
KH=5
Μετά από 16 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου θεώρησα αναγκαίο έναν τέτοιο καθαρισμό.
Πάρτε μια ιδέα πως είναι τώρα




Η Ludwigia μάλλον θα κλαδευτεί λίγο γιατί εξέχει πολύ από τα άλλα φυτά. Γενικότερα τα φυτά μπήκαν σε κάποια τάξη (όχι ότι με ένοιαζε, είμαι φαν της άναρχης ζούγκλας, όπως και στη φύση) και εμφανίστηκαν κάποια φυτά γιατί ήταν χωμένα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1529967_10202262871326527_159088907_o.jpg
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  64,9 KB  
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-11-17 στις 19:43
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 12 queries