Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-11-10, 15:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λοιπόν, έχω δοκιμάσει καμμιά 7-8 διαφορετικές λύσεις. Αν δε θέλεις να πάσ σε εξωτερικές λύσεις, το πιό απλό και αποδοτικό είναι να πάρεις μια μικρή αντλία (π.χ. tunze mini pump ή καλύτερα eheim compact ή αντίστοιχες) και να εισάγεις το διοξείδιο στην είσοδο του νερού ώστε να το κομματιάζει η φτερωτή και να το στέλνει με ορμή στο νερό.
Τα μειονεκτήματα είναι ότι θα σου κάνει λίγο θόρυβο (λιγότερο όσο μεγαλύτερη είναι η αντλία) και ότι στο νερό σου θα έχει μικροσκοπικές φυσαλίδες co2 που θα μειώνουν λίγο τη διαύγεια.

Άλλη λύση είναι να φτιάξεις κάτι σαν αυτό
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
εχει πολύ καλή απόδοση, κάνει λιγότερο θόρυβο, και κρατάς το νερό σου διαυγές. Το μόνο μειονέκτημα θα είναι αν (ανάλογα με τα λίτρα σου) χρειαστεί να ρίχνεις πολύ διοξείδιο και σου μαζεύει αέριο στο διαχυτήρα (εμένα στα 180 λίτρα έτσι μου έκανε...)

Τα παραπάνω είναι λύσεις που απαιτούν χωριστή αντλία. Αν δεν το θέλεις αυτό, πας σε κεραμικούς διαχυτήρες (θα θέλει καθάρισμα κάπου κάπου) ή βάζεις το αέριο στην είσοδο του φίλτρου σου (μπορεί να σου ξενερώσει το φίλτρο αν έχεις αρκετά μεγάλη παροχή αερίου - δε θα το συνιστούσα).

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις - σου έγραψα αυτές που δούλεψαν καλύτερα για μένα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries