Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 12-03-15, 19:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πληροφοριες για τα ψαρια τις αντλω απο το seriouslygish π.χ και βλεπω οτι ζουνε τα ψαρια σε ενα ευρος τιμων. Αν τα ψαρια ζουνε σε μια μονο τιμη τοτε δεν θα αναφεροταν πουθενα οτι ζουνε σε συγκεκριμενο ευρος.
Αναφερει οτι ο μονομαχος ζει στην φυση σε οξινο νερο αλλα οτι στα ενυδρεια εχουν προσαρμοστει και ζουν σε αλλες τιμες οι οποιοες συμπιμπτουν με τα γκαπυ.
Επισης οτι αρθρο διαβασα ελεγε οτι ο μονομαχος ειναι ειρηνικο ψαρι και πραγματικα ποτε δεν τον ειδα να κυνηγαει αλλο στο ενυδρειο μου. Πιο μεγαλο προβλημα εχω απο τα αρσενικα γκαπυ μεταξυ τους.
Οσο εψαξα , βρηκα οτι ο μονομαχος μπορει να ζησει με μικροτερα απο αυτον ειρηνικα ψαρια που πιστευω ειναι τα γκαπυ.Δηλαδη ποιος δοκιμασε να βαλει μονομαχο με ολα τα ειδη και να μας πει οτι δεν ταιριαζει με κανενα ?
Δηλαδή κατάλαβες πως ο μονομάχος μπορεί να συγκατοικήσει με ζωοτόκα και λόγω χαρακτήρα ψαριών αλλά και παραμέτρων νερού
Νομίζω πως κάνεις λάθος

http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Water Conditions
Temperature: 17 – 28 °C
pH: 7.0 – 8.5
Hardness: 90 – 536 ppm


http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
Water Conditions
Temperature: 22 – 30 °C
pH: Wild-collected fish are likely to prefer a value between 5.0 – 7.0, but the ornamental strains are unfussy with a range of 6.0 – 8.0 acceptable.
Hardness: 0 – 357 ppm; see comments under pH on wild vs. captive-bred fish.
Behaviour and Compatibility

Not recommended for the standard community set-up for reasons already touched upon. It’s requirements and disposition mean it’s best kept alone or with very peaceful species since much bigger or more vigorous fishes are likely to intimidate and outcompete it. Some small cyprinids and loaches that inhabit similar environments in nature are compatible, but the presence of any other fishes can be a distracting influence should a pair decide to spawn.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01769 seconds with 11 queries