Θέμα: corydoras julii
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-11-13, 12:29
schumacher Ο χρήστης schumacher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2013
Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα corys είναι κοπαδοψαρα.σε πρώτη φάση αύξησε τον αριθμό τους.δυο άτομα είναι πολυ λίγα.βαλε μια εξάδα ακόμα.δωσε κ μερικά στοιχεία για το Ενυδρειο σου.
μάλιστα ενδιαφέρον αυτά που άκουσα, με το χόμπι ασχολούμε πάνω από 10 χρόνια, έχω ένα ενυδρείο 70 litra και τώρα το ξεκινάω από την αρχή, σκοπός είναι να μπουν 2 με 3 δισκάκια,η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να είχα και άλλα corydoros μέσα και όχι μόνο δυο άλλα σκέφτομαι ότι εάν 'αύριο' βάλω δισκάκια μήπως από τον πληθυσμό των corydoros ενοχλούν τα δισκάκια..? ξέρει να μου απάντησή κανείς?

*κάτω έχω άσπρη (λευκή) αμμο
φυτά: Ceratophyllum demersum, Cladophora aegagrophila, Hygrophila corymbosa, Alternanthera reineckii
και ένα ξυλο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα cory δεν ειναι νυχτοβια. (απλα πολλα ειδη cory, δεν αρεσκονται στο δυνατο φως)
Ταισμα αρκετα και μικρα γευματα ημερησιως με ποικιλια φρεσκων (μη ληγμενων και φρεσκοανοιγμενων τροφων).
Περισσοτερα γευματα ιδιως αν ειναι σε νεαρη ηλικια (ηλικια που πωλουνται ως συνηθως στα καταστηματα)
Ο βυθος πρεπει να ειναι απο ψιλικοκκη αμμο ωστε να σκαβουν μεσα σε αυτη για την τροφη τους.
ή τουλαχοστον αν ειναι χαλικακι, αν ειναι στρογγυλεμενο και οχι κοφτερο, για να μη καταστραφουν τα μουστακια τους, με αποτελεμστα να μη μπορουν να βρουν την τροφη τους.

Περισσοτερα για τις αναγκες τους (συνθηκες διατηρησης σε ενυδρειο, παραμετρους νερου κλπ) μπορεις να διαβασεις προσεκτικα εδω (αν ξερεις αγγλικα).
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-julii/
http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=378
δυστυχώς το αγγλικό δεν το κατέχω για να διαβάσω της σελίδες πάντως ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας!
*είμαι νέος στο forum και η αλήθεια ειναι ότι βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη schumacher : 26-11-13 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01480 seconds with 11 queries