Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-10-13, 22:11
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Συνθεση ψαριων

Μετα την πετυχημενη διασωση του νεοστατου ενυδρειου μου απα παιδια του φορουμ μας(σας ευχαριστω παρα πολυ, και ιδιαιτερα τον delta66) ηρθε η ωρα να σκεφτομαι την συνθεση των ψαριων μου που θα φιλοξενησω σε ενα υγιες εκολαπτομενο κοινωνικο ενυδρειο!
Απο οτι διαβασα οχι πολλα αλλα καποια βασικα χαρακτηριστικα, εχω ασυμβατοτητα στα ειδη των ψαριων που εχω μεχρι στιγμης στο ενυδρειο μου, πρωτα θελω να σας παρουσιασω τις συνθηκες που υπαρχουν μεχρι στιγμης και σε καθημερινο ελεγχο του νερου, λοιπον
ph 7,5
kh 4-5
no2 0
no3 2
nh3/nh4 0

Τα ψαρια που μου συστησε ο σοφος παντα πετσοπας ειναι
paracheiroolon herbertaxeldrooli cardinal tetra (15)
poecillia veticulata (guppy) (10)
xiphophorus maculatus (platy) (10-2) 8
corydoras paleatus (6)
pterophyllum scalare (3)

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι τα δυο τελευταια ειδη, ακομα και για εναν αρχαριο με λιγο διαβασμα, δεν κανουν κοινη συμβιωση με τα πρωτα.Εγω εχω παρατηρησει οτι τα σκαλαρια ειναι επιθετικα οχι μονο μεταξυ τους αλλα και στα guppy και σκεφτομενος οτι αυτα αργοτερα θα γεννησουν (ωραιο θεαμα και εμπειρια για μενα) και θα εχω ζωντανη τροφη ετοιμη για τα λεγομενα αγγελοψαρα με στεναχωρει, εξαλου οι συνθηκες του ενυδρειου μου δεν κανουν για τα σκαλαρια....ελπιζω να μην πεφτω πολυ εξω.Σε ερωτηση στον πανσοφο πετσοπα να μου λυσει αυτη την απορια δλδ για την ετοιμη τροφη των μικρων guppy μου απαντησε οτι αν γεννηθουν τα μικρα θα τα τρωνε ολα τα ψαρια ακομα και το ειδος τους.....Αν μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου προτεινει καποιους συνδυασμουσ ψαριων που θα συμβιωνουν ειρηνικα στο ενυδρειο μου θα το εκτιμουσα....Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries