Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 31-10-19, 10:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω κανει ακριβως το ιδιο και χαίρομαι που εισαι ενημερομενος για τα riparium που εκανε ο Hydrophyte, ειναι αυτος που εχει το riparium supply. Τα δικά του καλαθακια απο plexi βγαίνουν ακριβα οποτε και εγω πηρα αυτα απο το jumbo!
Εννοείται έχω διαβάσει το 99% των ποστ του hydrophyte στα ξένα forums χαχα Μετά από αυτά κατέληξα στην αρχική λίστα φυτών που έβαλα και τα περισσότερα πάνε αρκετά καλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω τα στερεωσα με συρμα το οποιο περασα μεσα απο σωληνακι αεραντλίας για να μη σκουριασει.
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο γιατί η στάθμη είναι πολύ χαμηλότερα από το χείλος του τζαμιού (για να μην πηδάνε τα ψάρια εκτός κυρίως), οπότε θα φαινόταν άσχημα πιστεύω. Θα δω μήπως μπορέσω να προσθέσω από κάτω κάποιες βεντούζες πάνω στις οποίες να "πατάνε" τα γλαστράκια ώστε να μη γλυστράνε προς τα κάτω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Trelis- raft ηταν κατι που δεν ηξερα πως να φτιαξω οποτε για αυτο θα ηθελα εαν μπορεις περισσότερες λεπτομέρειες απο που θα προμηθευτω το υλικο αυτο.
Το υλικό για τα trellis rafts το βρήκα στο ebay από Γερμανία (δεν κατάφερα να βρω εδώ) και πήρα ένα κομμάτι 100*50cm. Το συγκεκριμένο που αγόρασα είχε τα εξής χαρακτηριστικά/περιγραφή:

Plastazote LD45 - 10mm # 50x50cm Hartschaum Closed cell polyethylene foam

To plastazote είναι η εμπορική ονομασία, LD45 μάλλον αναφέρεται στο μέγεθος των κελιών, 10mm το πάχος. Λογικά αν το ψάξεις ως closed cell polyethylene foam θα βρεις.

Ανεβάζω κάποιες φωτος από το αρχικό στήσιμο που φαίνονται λίγο καλύτερα τα rafts:



Εδώ φαίνεται πως είναι στερεωμένο το raft πάνω στο planter. Αυτές οι τρύπες είναι οι αρχικές μεγάλες που έκανα, στη συνέχεια έκανα αρκετές μικρότερες σε όλη την επιφάνεια (οι μικρές βολεύουν καλύτερα γενικά εκτός αν πρέπει να περάσει φυτό με ρίζα). Επίσης πέρασα τα σημεία που έκανα τρύπες και τα κοψίματα περιμετρικά με έναν αναπτήρα για να "λειάνει" λίγο ο αφρός.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts3.png
Εμφανίσεις:  1187
Μέγεθος:  360,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts2.jpg
Εμφανίσεις:  1174
Μέγεθος:  58,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts1.jpg
Εμφανίσεις:  1177
Μέγεθος:  80,0 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01816 seconds with 12 queries