Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-11-09, 12:11
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Δεν εχω ασχοληθει με reef και ετσι δεν ξερω τις αναγκες του. Το φασμα ισως κανει ισως και οχι. Οποιος γνωριζει ας μας δωσει περισσοτερες τεχνικες πληροφοριες.
Σχετικα με την ταση λειτουργιας :Η ιδια πλακετα λειτουργει και στα 24V αλλαζοντας την τιμη μιας μονο αντιστασης ανα drive. Ειναι σαφως προτιμωτερη λυση γιατι μειωνει το συνολικο ρευμα στο μισο φυσικα. Απο πλευρας κυκλωματος το μονο οφελος ειναι οτι θα μπορουσαν να οδηγηθουν και τα 6 λευκα LED απο ενα drive αντι για δυο αλλα η διαφορα κοστους ειναι ασημαντη κατα την γνωμη μου. Απο την αλλη πλευρα τα switching τροφοδοτικα 12V τα βρισκει κανεις οπουδηποτε σε πολυ χαμηλη τιμη. Μια ακομα επιλογη που δινει η ταση τροφοδοσιας των 12V ειναι η χρηση ενος τροφοδοτικου για PC οπου με πολυ λιγα χρηματα μπορει να παρει κανεις ρευματα της ταξεως των 10Α.
Τα LED που χρησιμοποιω ειναι τα OSRAM Golden Dragon Plus. Αποδιδουν 293lm στο 1Α αλλα τα δουλευω μονο στα 500mA για μεγαλυτερη ασφαλεια μιας και η ψυξη σε αυτα τα ρευματα ειναι κατι παραπανω απο κρισιμη.
Η τιμες που αναφερω δεν ειναι φυσικα απο τα μαγαζια (που δεν τα εχουν ετσι και αλλιως) αλλα απο stock του εξωτερικου και πηγες οπως ο Newark, Mouser,RS κλπ.
Σχετικα με την χωριστη πλακετα : το control ειναι πολυ απλο ωστε να δικαιολογει την χρηση χωριστης πλακετας. Πιστευω οτι ενα συμπαγες design που απλα μπορει κανεις να αυξησει σε μηκος ειναι το καλυτερο. Ολες οι ετοιμες μοναδες της αγορας που εχω δει ακολουθουν την ιδια λογικη.
Ριξε μια ματια εδω : http://www.vitrea.it/catalog/Cat_Orbital_ITA.pdf ειναι κατι αναλογο.
Τα LED αλλωστε ειναι SMD και χρειαζονται πλακετα. Η στηρηξη τους με διαφορετικο τροπο θα ειχε σαν αποτελεσμα μια ασχημη κατασκευη.
Η επαφη των LED με την ψυκτρα ειναι μια αλλη ιστορια μιας και το μεταλικο τους μερος ειναι κοινο με την ανοδο και πρεπει να μονωθει. Καποια στιγμη θα δημοσιευσω ενα αναλυτικοτερο μηχανολογικο συναρμολογησης οπου θα φαινεται ο τροπος με τον οποιο ερχεται το LED σε επαφη με την πλακετα και με ποια υλικα εξασφαλιζεται η μονωση αλλα και η πολυ χαμηλη θερμικη αντισταση που απαιτειται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries