Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-11-09, 16:58
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή Κατασκευη προγραμματιζομενου φωτιστικου LED για ενυδρεια με φυτα

Καλησπερα σε ολους,

Τα τελευταια 2-3 χρονια η τεχνολογια των LED εχει προχωρησει πολυ (οι αποδοσεις φτανουν πια ευκολα τα 100 lm/W)
ενω αντιστοιχα οι τιμες τους ειναι απολυτα προσιτες (LED που αποδιδουν περισσοτερο απο 250lm κοστιζουν περιπου 2Ε).
Ταυτοχρονα υπαρχουν παρα πολλες επιλογες στον τομεα του φασματικου περιεχομενου και με τον καταλληλο συνδιασμο
μπορει κανεις να εχει το φασμα που χρειαζεται ενα φυτεμενο ενυδρειο.
Ειναι λοιπον καιρος για μια τετοια κατασκευη.
Εχω κανει λογω της δουλειας αρκετες δοκιμες με τα περισσοτερα LED της αγορας και ηδη πολλα απο αυτα φωτιζουν τα ενυδρεια μου.
Εχω καταληξει σε μερικες προδιαγραφες και ενα σχεδιο αλλα παντα θα ηθελα τις γνωμες οσων ενδιαφερονται να ασχοληθουν.
Παμε λοιπον :
- Η κατασκευη θα βασιζεται σε ενα Module (μια βασικη μοναδα) που μπορει να ενωθει με περισσοτερες για αυξηση της ισχυος.
Η μοναδα αυτη εχει διαστασεις 150mm x 50mm και εχει 9 OSRAM golden dragon Plus LEDs. Τα 6 ειναι cool white (στην περιοχη των 6500K) με μεγιστη αποδοση 293lm@1000mA
αλλα θα λειτουργησουν μονο στα 500mA για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης,
2 ειναι deep blue (449 nm) για την οριζοντια αναπτυξη των φυτων αλλα και για moonlight, και 1 ειναι red (625 nm) για την καθετη αναπτυξη των φυτων
αλλα και για την εξομοιωση της ανατολης/δυσης οπου το κοκκινο ειναι περισσοτερο εντονο.
Η συνολικη φωτεινη ροη του module ειναι 1200 lm που αντιστοιχει περιπου - αν υπολογισουμε οτι μια καινουργια fluorescent αποδιδει 40-50lm/W) - σε 25 με 30W.
3 modules στη σειρα αρκουν για να καλυψουν ενα 50cm πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με 3600lm φωτος που αντιστοιχουν σε περιπου 75w fluorescent.
Βασικο προβλημα ολων των high power LEDs ειναι η απαγωγη θερμοτητας γιαυτο και το module εχει σαν βαση ενα extruded heatsink διαστασεων 50mm x 25mm με μηκος εως 1m.
Η ψυκτρα αυτη ειναι διαθεσιμη στην αγορα.
Το κυκλωμα βασιζεται σε εναν επεξεργαστη Atmel ATmega8 και θα εχει 2 βασικα mode λειτουργιας:

- Αυτονομο - αποφασισα να αποφυγω την χρηση RTC ετσι το module θα χρειαζεται εξωτερικο χρονοδιακοπτη. Ο χρονοδιακοπτης θα ενεργοποιει το module στην προκαθορισμενη ωρα,
Μετα την ενεργοποιηση το module θα ξεκιναει την εκτελεση του κυκλου ημερας/νυχτας που θα ειναι αποθηκευμενος στην εσωτερικη EEPROM με την μορφη 3 καμπυλων
(μια για το λευκο φως,μια για το μπλε και μια για το κοκκινο) που θα μπορουν να τροποποιηθουν μεσω σειριακου απο καποιο προγραμμα ηλ.υπολογιστη
(εδω θελω την συνδρομη οσων ασχολουνται μιας και το PC software δεν ειναι το forte μου). Ο κυκλος του φεγγαριου μπορει να ειναι σταθερος ή μπορει να ακολουθει τον κυκλο των 28 ημερων.

- Εξωτερικα ελεγχομενο μεσω σειριακου rs232 interface (σκεφτομουν και το ethernet με uIP αλλα ο mega8 δεν φτανει).Εδω ο ελεγχος μπορει να γινει μεσω εντολων
απο καποια εξωτερικη συσκευη για απεριοριστες δυνατοτητες.

Τα τεχνικα χαρακτηριστικα του module μεχρι τωρα ειναι:
- Ταση λειτουργιας : 12V
- Ρευμα : 1A περιπου στην μεγιστη φωτεινοτητα
- Μεγιστη φωτεινοτητα ~ 1200lm προγραματιζομενη
- CRI 6500-7500K
- Προγραματιζομενη ανατολη/δυση ηλιου
- Προγραματιζομενη ανατολη/δυση σεληνης
- δυνατοτητα συνδεσης εως 6 module στην σειρα (7200lm)
- Αναμενομενη διαρκεια ζωης πανω απο 80.000 ωρες (για lm70%)
- κοστος 1/10 των ετοιμων.

Παρακατω εχω μερικα προσχεδια πανω στα οποια εχω δουλεψει. Περιμενω ιδεες και προτασεις.

Φιλικα,

Αγγελος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LightPCB.jpg
Εμφανίσεις:  842
Μέγεθος:  43,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Light500mm.jpg
Εμφανίσεις:  993
Μέγεθος:  30,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01840 seconds with 12 queries