Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-05-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάτε όλοι για τα προβλήματα που έχει το νερό της ύδρευσης. Γιατί δεν χρησιμοποιούμε τότε εμφιαλωμένο νερό?
για λόγους κόστους ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
.εμενα σε πετ σοπ μου είπαν και το έκανα να γεμίσω το ενυδρείο με νερό να βάλω χλώριο και ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια για 4 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια μέσα
αστούς να λένε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ από όσο διαβάζαμε όλοι μιλάτε για 5 με 6 εβδομάδες. Φυσικά εσάς πιστεύουμε αλλά υπάρχει μήπως και αυτός ο τρόπος?
το 5-6 εβδομάδες είναι σχετικό με την μέθοδο στρωσίματος ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • τι εννοείτε όταν λέτε ότι στρώνουμε το φίλτρο? Για το ενυδρείο το κατάλαβα. (λέμε τώρα) Τι να το κάνω το φίλτρο δηλαδή?
  • υπάρχουν κάποια ωφέλημα βακτηρίδια τα οποία διασπάνε την αμμωνία που προέρχονται από τις ακαθαρσίες των ψαριών και τις τροφές που απομένουν στο ενυδρείο. τα βακτηρίδια αυτά δημιουργούνται σιγά σιγά στο φίλτρο .. στα κατάλληλα υλικά φιλτραρίσματος ... μέχρι να αναπτυχθούν επαρκής αποικίες από αυτά τα βακτηρίδια είναι επικίνδυνο να βάλουμε ψαράκια μέσα στο ενυδρείο ... γιατί είναι πιθανό να ανεβάσουμε τα επίπεδα τις αμμωνίας μέσα στο νερό που είναι τοξική για τα ψάρια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • τι εννοούμε όταν λέμε γλυκού νερού και κρύου νερού?
  • σου απάντησαν
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • μιλάτε για αλάτι παντού. Δεν έχω βάλει εγώ. Είναι το κοινό αλάτι μαγειρέματος?
  • ιδικό ενυδρειακό αλάτι ή αλάτι φυσικό αλάτι χωρίς πρόσθετα ροής.
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Ερώτηση για γέλια πάλι! Αυτό με το οξυγόνο δεν μπορώ να το καταλάβω. Μεγάλη φασαρία για το οξυγόνο. Δεν υπάρχει κανένα μπουκαλάκι να ρίχνουμε μέσα? Και αφού τα ψαράκια δεν αντέχουν έξω από το νερό τι το θέλουν το οξυγόνο?
  • τα ψάρια αναπνέουν και αυτά οξυγόνο .. μόνο που το παίρνουν από το νερό με τα βράγχια (βιολογία δεν κάνατε σχολείο? πόσο χρονών είσαι ?). δεν χρειάζεσαι αεραντλία για να αποκτήσει οξυγόνο στο ενυδρείο σου ... αρκεί να προκαλέσει ανατάραξη στην επιφάνεια ... τα άλλα γίνονται μόνα τους ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Όταν τα ψαράκια κάνουν την…….ανάγκη τους τα απόβλητα θα μένουν για μια ζωή στο χαλίκι κάτω?
  • υπάρχουν ιδικές σκούπες βυθού ...
    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Στο πετ σοπ μου είπαν να αφήνω ανοιχτό το καπάκι από το ενυδρείο. Δεν είδα γραμμένο κάτι παρόμοιο. Μήπως δεν κάνει?
  • μάλον για την ζέστη ... άμα το έχεις κλειστό τότε οι υδρατμοί εγκλωβίζονται μέσα και δεν έχει μεγάλη εξάτμιση .. αλλά έχεις υψηλές θερμοκρασίες... αν αφήσεις ανοικτό το καπάκι ... έχει μεγάλη εξάτμιση .. αλλά είναι ευκολότερο να κρατήσεις χαμηλά της θερμοκρασίες ...


    Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χιλιάδες άλλες απορίες αλλά θα έγινα κουραστικός. Φυσικά καταλαβαίνεται ότι είναι κάπως ΄παιδικές΄ οι ερωτήσεις. πιστεύω να μη θυμώσετε. Εάν κάποιος θέλει ας βοηθήσει. Για τα ψαράκια σε άλλο πακετάκι ερωτήσεων γιατί λέει ο μπαμπάς θα με πάρετε με τις πέτρες.
    το site που σου έδωσε ο klaz απαντάει σε όλα ... καλό διάβασμα !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02041 seconds with 11 queries