Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-12-21, 00:15
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Τρίτη...εβαλα το ψαράκι σε ένα μεγαλο πλαστικο κουτι και ολα τα υλικα του φιλτρου με ενεργη την αντλία, αδιασα το νερο στο ενυδρειο αφηνωντας λιγο για τα φυτα, εβαλα τακο ωστε το νερο να παει προς την αλλη μεριά και αφησα να στεγνωσει το τζάμι.
Τετάρτη...αφαίρεσα το λαστιχο/σιλικονη που ειχε η μερια που εχανε και την σκουπισα με χαρτι κουζινας, τοποθετησα καινουρια ενυδριακή σιλικονη και άφησα 18ώρες να στεγνωσει. επίσης εριξα λιγο νερο πανω στα φυτά γιατι αρχισαν να ''μαζευουν''.
Πέμπτη...γεμιζα νερό σταδιακά και μετα απο 10ωρες αφου ειδα οτι δεν εχω διαρροη, εριξα Potassium μπας και παρουν πιο γρηγορα τα φυτα τα πανω τους. μοιαζουν να μαραθηκαν/στεγνωσαν μαλλον επειδη το πιο πολυ μερος τους ηταν εκτος νερου .

η ''ενχειριση'' μαλλον πετυχε.
εκανα και μετρησεις:
no2... 0ppm
no3... 5ppm
nh3/nh4... 0,25ppm

πρέπει να κάνω κάτι άλλο;;;
μπορω να προσθέσω αυριο Παρασκευη 3 καινουρια πλάτυ, 5 γαρίδες red cherry και 2 σαλιγκάρια zebra ??


ευχαριστώ;;

υγ1. μου φαίνεται οτι δεν εχει σιλικονη το ενυδρειο αλλα λαστιχο στις ενωσεις!!! μπορουσα και το εσπρωχνα ωστε μπαινοεβγαινε στην ενωση των τζαμιων!!
υγ2. με ολα τα τρεξιματα δεν καταφερα να εχω σταθερες συνθηκες για το ψαρι και το νερο απο τους 23-24 βαθμους κατέβηκε στους 19!!
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries