Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 22-12-04, 11:55
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Δεν ψόφησε το κόκκινο θηλυκό αλλά ένα από τα τρία που είχα πάρει. Όλα τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται να είναι καλά. Το κόκκινο θηλυκό το έχω βάλει σε άλλο ενυδρείο και προς το παρών δεν θα το ζευγαρώσω για το λόγο ότι είναί αρκετά μεγαλώσωμο ( σχεδόν διπλάσιο από τον αρσενικό ) και δεν νομίζω ότι θα πετύχει το ζευγάρωμα. Από τις 2 θηλυκιές που έμειναν έχω την μία μέσα στην πλαστική ζευγαρώστρα και την άλλη την έχω μαζί με τον αρσενικό στον ίδιο χώρο. Έκλεισα το φίλτρο παρόλο που δεν κάνει αναταραχή της επιφάνειας και τα έχω αφήσει έτσι. Το θηλυκό το οποίο είναι μέσα στην ζευγαρώστρα ήταν αυτό που τον είχε κυνηγήσει τον αρσενικό προχθές. Αυτό έχει οριζόντιες γραμμές (στρες). Ειναι δυνατό να είναι αρσενικό? Τα αρσενικά έχουν γραμμές οριζόντιες όταν στρεσάρονται? Το αρσενικό κάνει επίδειξη μόνο στο θηλυκό που είναι μαζί του το οποίο θηλυκό κολυμπάει δίπλα του αλλά έχει οριζόντιες γραμμές. Από φωλιά τίποτα απολύτος. Βασικά δεν τον έχω δει ποτέ να φτιάχνει φωλιά και εν μέρει δικαιολογείται αφού τον είχα βάλει κατευθείαν στο κοινωνικό μου ενυδρείο όπου υπήρχε ανατάραξη της επιφάνειας. Προτείνετε να βγάλω το θηλυκό που έχω στην πλαστική ζευγαρώστρα για να μείνουν μόνο το ζευγάρι? Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν πλησιάζει το θηλυκό που βρίσκεται ελεύθερο στο θηλυκό που είναι στην ζευγαρώστρα τότε το δεύτερο πάει με δύναμη κοντά του και ανοίγει τα βραγχια του αλλά λίγο όχι όπως κάνει το αρσενικό. Αυτό το κάνει μόνο στο θηλυκό.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 11 queries