Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-08-07, 20:52
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συν-χομπίστες.Μετα από αρκετό καιρό αποφάσισα και εγω να κάνω μια αλλαγή στο ενυδρείο μου.Ετσι μέτρησα τον χώρο μου και αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο 350 περίπου λίτρων.
Βέβαια από το να ξεκινήσω να το φτιάχνω μέχρι να τελειώσει ομολογώ ότι πολλές φορές αγανάκτησα.Οσο και να υπολόγιζα τις διαστάσεις,όσο και να μετρούσα να δω πόσο θα είναι οι πατούρες για το καπάκι,όσο ... πάντα κάτι θα έβγαινε έστω και για 2-3 χιλιοστά έξω από τα όρια οπότε έπρεπε να βρεθεί άλλος τρόπος.
Τελος πάντων όλα πήγαν καλά και έφτασα σχεδόν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ας αρχίσω λοιπόν με μερικές φωτογραφίες από το καπάκι,αφού το θεωρώ το πιο σημαντικό κομμάτι του ενυδρείου.
Έχοντας δει πολλών ειδών καπάκια στην αγορά έπρεπε πρώτα να κάνω το σχέδιο του και μετά να αποφασίσω το υλικό του.
Αποφάσισα να γίνει ξύλινο λόγω του οτι ήθελα να φαίνεται πιο κλασικό και όχι τοσο μοντέρνο το στυλ του.Αν και θα γινόταν πολύ πιο εύκολα με άλλο είδος υλικού...
Το ξύλο που χρησιμοποιήθηκε είναι μαόνι.



αποτελείται από το τελαρο του και τα 3 κομμάτια όπως τα καπάκια από τα juwel (τα θεωρω τα πλέον εργονομικά καπάκια.)Το κεντρικο κομματι θα περιείχε τα φωτιστικά.
Αφου τρίφτηκαν με 3!!! διαφορετικά γυαλόχαρτα(δεν είχα ιδέα ότι ήθελαν τέτοιο τρελό τρίψιμο) έπρεπε να περαστούν με λούστρο εμποτιστικο μετά με βερνίκι νερού και μετά ξανατριψιμο και ξανά πέρασμα με βερνίκι νερού 1-2 χέρια.Για να έρθουν να πάρουν το χρώμα που ήθελα.



Οπως καταλαβαίνετε αυτή η ιστορία μόνο κράτησε μιάμιση μέρα.
Βεβαια εκτός του χρώματος του ξύλου πήρα και εγώ ένα πολύ ωραίο κόκκινο χρώμα καθώς όλη αυτή η δουλειά έγινε στην ταράτσα και νταλα στον ήλιο.Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι το βερνίκι στεγνώνει πολυυυυυ αργά!!!!.

Την επομένη ξεκίνησα να περνάω τους μετασχηματιστές και τα ακροφυσια.
Χρησιμοποιήθηκαν στεγανά ακροφύσια για λάμπες Τ5.
Οι μετασχηματιστές μπήκαν μέσα σε μια ορθογώνια σωλήνα την οποία την χρησιμοποιούν για την στήριξη γυψοσανίδας και τα ακροφύσια βιδώθηκαν πάνω της.



Βέβαια αρκετοί θα πείτε οτι 2 λάμπες είναι λίγες αλλά στο ενυδρείο δεν θα μπουν φυτά πέρα από λίγες ανουμβιες γιατί θα μπούνε κιχλιδες. Αργοτερα μαλλον θα προστεθεί και τρίτη λάμπα(προβλέφθηκε ο χώρος για αυτήν).
Οι λάμπες είναι ανεξάρτητες και ανάβουν ξεχωριστά η κάθε μια.



Μπήκαν οι καθρέπτες για την αντανάκλαση και ταινία αλουμινίου για ενίσχυση του φωτός.



Το αποτέλεσμα είναι με 2 λάμπες των 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 στους 4000Kelvin να έχω περισσότερο φως μέσα στο ενυδρείο από ότι με 3 λάμπες Τ8 των 38 watt από απλό εργοστασιακό καπάκι.

Βέβαια ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε ήταν με τις διαστάσεις γιατί το ενυδρείο ήταν 115cm μήκος οπότε δεν μπορούσαν να φορεθούν λάμπες παρά μόνο 90 εκατοστών..
Τελος περάστηκε λάστιχο και σιλικονη γύρω από την βάση των φωτιστικών για να είναι στεγανά.
Το ενυδρείο διαστάσεων 115cm Χ 50cm Χ 60cm Θα καθόταν πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης και γύρω θα έμπαινε ξύλο περίπου 5-6 cm σαν βάση για να καλυφθούν και οι σιλικόνες του πάτου.
Οποτε έπρεπε να ενισχυθεί και η βάση του παλιου ενυδρείου το οποιο ηταν 100cm χ 40cm.
Το ενυδρείο έγινε με γυαλί πάχους 1cm ,κόντρες στον πάτο του και κόντρες στο χείλος του.
Αφού τελείωσε το ενυδρείο έπρεπε να μεταφερθούν τα ψάρια από το παλιό και να αδειάσει τελείως για να μεταφερθει και χαλικι του στο καινουργιο και να προστεθεί λιγο καινουργιο.Οπότε τα ψάρια μπήκαν σε κουβα με μια αεραντλία και κάποια σε σακουλα για να μεταφερθούν σε αλλο μικρότερο ενυδρείο αλλά δυστυχώς είχα μερικές απώλειες,καθαρά από δικό μου σφάλμα.



Στην πλάτη του μπήκε αφίσα κολλημένη πάνω σε χαρτόνι και αυτό σφήνωσε στο καπάκι και στην πατούρα της βάσης για να μπορεί να αλλάζει όποτε χρειαστεί.

Κάτω από την βάση του έβαλα αντι για το κλασικο αφρολέξ,αυτο το υλικο που χρησιμοποιούν για υπόστρωμα στα camping κάτω από τον υπνόσακο.

Anyway το ενυδρείο μπήκε στην θέση του και ήταν έτοιμο για να γεμίσει με νερό.

Το μόνο που έμενε ήταν να μπουν και οι παλιές οι πέτρες μέχρι να δω τι διάκοσμος θα γίνει στο τέλος και αφού μπήκε νερό από το παλιό ενυδρείο και το υπόλοιπο ηταν καινούργιο νερό μπήκαν και τα ψάρια.



Οι φωτογραφιες είναι από κινητο οπότε δεν είναι και οι καλύτερες.
Σαν τελικο αποτέλεσμα προσωπικά μου άρεσε αν και μου πήρε συνολικα 5-6 μέρες μέχρι να έρθει σε αυτην την μορφή.



Το κόστος του μου βγήκε αρκετά πιο κάτω από ένα ανάλογο εργοστασιακό ενυδρείο γιατί στην ουσία ότι κόστισε ήταν η γυάλα και τα ηλεκτρολογικά.
Τα ξύλα τα έκοψε ένας φίλος μου.
Βέβαια η κούραση ήταν αρκετή.
Για τα χαρακτηριστικά και τις μετρησεις θα γράψω παρακάτω.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:115cm μήκος Χ 60cm υψος χ 50cm βάθος
Όγκος:345 λιτρα
Κατηγορία:Κιχλιδες
Φυτά:Ανουμβιες
Ψάρια / Άλλα είδη: 4 τροφέους ikola (τα οποια θα είναι και αυτά που θα μείνουν)2 ψατοψαρα,1 Μαχαιρόψαρο αλμπιφρόνς(το έχω 1,5 χρονο και το ταίζω στο χέρι),ένας γλύφτης λέοπαρντ.Και προσεχώς και μερικά ακόμη ikola και βλέπουμε...
Διακοσμητικά υλικά:Τραγάνες, Πετρες από Λαβα και καποιες ποταμίσιες.Σαν τελικό θα μπουν περισσοτερες τραγάνες.
χαλικι φυσικο 1-3mm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Αφισσα με πέτρες
Φωτισμός: 2 Χ 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 ανεξάρτητες.
Διάρκεια φωτισμού:Τωρα με τις ζέστες 3-4ωρες.Αλλα κανονικα ανάβουν 9:00 - 21:00.
Φιλτράρισμα: Fluval 304 εξωτερικο
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι: (δεν έχω πάρει ακομα μετρήσεις,σε μερικές μέρες θα ξέρω)

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού: -
Θερμοκρασία:28 C
Άλλες πληροφορίες:-
Φωτογραφία:
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02490 seconds with 11 queries