Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-08-16, 12:05
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν ξέρω ποιόν πλέκο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις αλλά μέχρι να σου πουν οι πιο ειδικοί δες εδώ είδη που υπάρχουν στον Orinoco
http://www.planetcatfish.com/common/...es&results=100
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον άρθρο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά είδη ζουν στον Orinoco. Αλλά όλα τα μη κοινά είναι wild caught και ακριβά σχετικά.
Η πιο απλή πρόταση που μπορώ να σου κάνω είναι για Panaquolus maccus...Ούτε και αυτόν θα τον βρεις εύκολα όμως
Υπάρχει και Hypancistus L201 από Orinoco αλλά θέλει γερή ροή στο ενυδρείο. Γενικά πολλά είδη υπάρχουν, κάποια μένουν αρκετά μικρά για το ενυδρείο σου. Το ποιό και πότε θα τα βρεις όμως είναι άλλο θέμα. Επίσης ως wild caught, καλό είναι να τα παίρνουμε για αναπαραγωγή και όχι απλά για την εμφάνιση. Αν ξέρεις/δεις/ζήσεις το τι τραβάνε μέχρι να έρθουν και πόσα πεθαίνουν για τα λίγα που θα επιβιώσουν στα ενυδρεία μας, αηδιάζεις πραγματικά με το χόμπι... Γιαυτό δεν προωθώ την κράτηση σπάνιων pleco/γατόψαρων εκτός αν κάποιος έχει μεράκι για αύξηση του είδους και τους προσφέρει καλές συνθήκες και μακροζωία όσο γίνεται
Καλησπέρα Κώστα!
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά τα ψάρια και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτά! Θέλω να γίνει ένα ενυδρειο όπου τα ψάρια θα ζουν αρμονικά! Το δύσκολο σε αυτό για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά είναι το κατά πόσο θα βρει εύκολα ψάρια τέτοια αλλά και αν θα είναι όντως αυτά που παίρνει! Δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω παραπάνω από έναν pleko ώστε να προσπαθήσω την αναπαραγωγή αλλά δεν ξέρω αν αυτά είναι εφικτό σε αυτά Τ λίτρα και με ramirezi για συγκατικους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Savou : 30-08-16 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries