Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-09-14, 07:51
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δε θα σου φτάσουν 4-5 10βατα λεντ. θα χρειαστείς περίπου 13 αναλογικά με το φωτισμό που είχες... Για πες μου όμως το Hqι επειδή δεν έχω ασχοληθεί είναι ανάλογο της φθορίου??? πόσα βατ φθορίου αντιστοιχεί δηλαδή???
Σε κάθε περίπτωση αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι για εύκολα φυτά χρειάζεσαι 20βατ/ λίτρο, για μέτρια 45, και για δύσκολα 90. δηλαδή ένα κλικ λιγότερα βατ ανά λίτρο από τη φθορίου.
Τώρα για την τροφοδοσία τόσων λεντ, αν δεν σκέφτεσαι το κόστος, τότε θα βάλεις drivers, αλλά θα σου κοστίσει αρκετά και θα χρειαστείς πολλούς. η άλλη λύση που είναι και πιο οικονομική, είναι να πάρεις ένα τροφοδοτικό 12βολτ, με voltage regulator. αυτό που έχω εγώ ρυθμίζει τάση από 10 - 14 βολτ και τα σπάει!!! τα συνδέεις παράλληλα ανά 3 (έτσι έχω δει ότι δουλέυουν καλύτερα) και τα συνδές στο τροφοδοτικό και ρυθμίζεις την τάση από το τροφοδοτικό ώστε να περνάνε 1000μα ανά 3άδα και είσαι οκ!!! Φυσικά μην ξεχνάς ότι θα χρειαστείς ψύχτρα καλή, ανεμηστήρες και φυσικά φακούς αν είναι να τα βάλεις 0,5 μέτρα από την επιφάνεια του ενυδρείου, λόγω της μεγάλης γωνίας φωτός που έχουν αυτά τα λεντ.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 11 queries