Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 11-04-11, 22:06
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που θα διαφωνήσω μαζί σας αλλά σε bacterial bloom που έχω αντιμετωπίσει, και σε δικά μου ενυδρεία αλλά και σε φίλων, η θολούρα εξαφανιζόταν σε 24 με 48 ώρες τελείως.

η μυρωδιά έφερνε κάτι σε "χωματίλα" και έμπαινε άμεσα αεραντλία ...
γινόντουσαν αρκετές αλλαγές νερού που βοηθούσαν την κατάσταση (και μείωση θολούρας αλλά και μείωση αμμωνίας όταν παρατηρήθηκε) και έπειτα ακολουθούσε ένα μικρό διάστημα λιτότητας στο τάισμα ...
Φιλε Ιωσά ισως αυτο που αντιμετωπισες δεν ηταν bacterial bloom και ετσι το εχεις εκλαβει λαθος σαν εξαρση/συμτωμα/συμπερασμα.
Πιθανολογω πως και εσυ επαθες το ιδιο με τον φιλο που λεει οτι δεν μυριζει το νερο του και μαλλων προκειται για μια απλη εξαρση αμμωνιας.

Η μυρωδια του νερου στο bacterial bloom δεν μοιαζει με χωματιλα, αλλα με αυγουλιλα!!...απο τα χειροτερα πραγματα που θα εχεις μυρισει ποτε σου και σιγουρα θα σου εμενα αξεχαστο!

Επισης σε περιπτωσεις bacterial bloom οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε συνηθως καθολου, μιας και το νερο που αλλαζεις γινεται και αυτο θολο και μαλιστα σε πολυ συντωμο χρονικο διαστημα.
Εκει ειναι που ξεκινας να καθαριζεις φιλτρα και υλικα, κοβεις ταισμα για αρκετες μερες, κανεις συσκοτιση κτλπ, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο υπομνημα για αυτην την ''ασθενεια'' του νερου, αν υπαρχει ας το παραθεσει καποιος γιατι εγω τα εχω αποτυπωσει απλα σαν γεγονοτα και κινησεις που κανει καποιος για να απαλαγει απο αυτο.

Οπως και να εχει ουτε η συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ουτε και η δικη σου απο οτι περιγραφεις προκειται για bacterial bloom, IMO

Αν το νερο θολωσει και μυριζει ασχημα, εχεις να κανεις με bacterial bloom, αν θολωσει μονο και μυριζει ''κατι'' αλλα οχι μια πολυ ασχημη και δυσβασταχτη μυρωδια, εχεις να κανεις με εξαρση αμμωνιας και πρεπει να βρεις απο που προκληθηκε γιατι καμια φορα καταλληγει σοβαροτερο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries