Θέμα: 240 MALAWI
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-11-12, 10:16
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstasb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα update....

Εμείνα με ολα τα ψάρια,πλην του μεγαλύτερου εκ των θυληκων και αναγκαστικά μπήκαν προσωρινά στο Lido 120 που ειχα. Στο διάστημα αυτο έχουμε και καμία 30ριά μπομπιρες Labido απο δυο γεννες με μια εβδομάδα διάφορα... -> Ολα αυτα σε τοσο μικρο...πολυ κακος!!!

Έχω ήδη στο σπίτι ενα 300 περίπου λίτρων και διαστάσεων 120χ40χ65 το οποίο σιγά-σιγά ετοιμάζεται με DIY 3D εσωτερικη πλατη-βάση ....
Έχω πάρει ενα εξωτερικό φίλτρο 1000 l/h και εχει μπει σε λειτουργια περιπου 15 μερες ( δυο καδοι siporax και ενας filter wool) στο Lido για να στρωσει...

Επίσης εντός της εβδομάδας, αν βρω τα υλικά που θέλω, θα προστεθεί ενα DIY φίλτρο 1400 l/h με χωρητικότητα υλικών 20 λίτρα (θα ανεβασω την κατασκευή δουλέψει 1-2 εβδομάδες).

Και ερχομαστε στις ερωτήσεις
1) Ποσό περίπου θα πρέπει να ειναι το ύψος της άμμου? Θα χρησιμοποιηθει η μικροτερη κοκκομετρια (0,2-0,8mm). Αν μπορεί κάποιος να μου πει περίπου τα κιλά που θα χρειαστουν για τις διαστάσεις 120χ40χ65 -> Θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8-10εκ και να ειναι πολυ ψηλή, οσο της θαλασσης. Υπολογίζω γυρο στις 3 σακουλες super market
2) Ξερει κανείς που μπορω να βρω στην Αθηνα μπλε σφουγγαρια 50χ50χ 3 ή 5 εκ? -> www.petcumulus.gr
3) Ποση ποσότητα βιολογικου υλικού να βάλω στο DIY? Υπάρχει η σκέψη για 2-3 λίτρα siporax και το υπόλοιπο ελαφροπετρα, συν σφουγγαρια coarse - fine και filterwool. -> Βγαλε μας φωτο να σου πουμε τι και με ποια σειρα.

Ευχαριστώ προκαταβολικα....

Μερικές φωτο....
Οι πετρες δεν ειναι και οτι καλύτερο. θα πρεπει να βρεις πορώδης ασβεστολιθικές.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries