Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 02-09-09, 17:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Harry ολο περιεργα πειραματα θες να κανεις ρε αδερφε μου.
Παμε απο την αρχη...
Ο statophagus argus argus ειναι ενα ψαρι που οταν ενηλικιωθει γινεται 35-40 εκατοστα,που σημαινει ενυδρειο 400 λιτρων κατ ελαχιστο.
Λογω του μεγεθους του δεν συνισταται να μπει σε ενυδρειο με γκαπυ διοτι ειναι πιθανο να χτυπησει τα τοσο μικρα ψαρια και εν συνεχεια να τα φαει.
Απο συνθηκες νερου ειναι σχεδον ιδιες με τα γκαπυ,θελει ph 7-8.5 kh 10-30,επισης το ιδανικο ειναι να ζει σε νερα υφαλμυρα με αλατοτητα 1005 εως 1025.
Οσο για το ονομα τους προερχεται απο τις ελληνικες λεξεις σκατα (περιττωματα) και φαγητο,δηλαδη αυτος που τρωει περιττωματα,θελοντας ετσι να δειξουν την τεραστια γκαμα διατροφης του ψαριου το οποιο μπορει να τραφει με σχεδον τα παντα,λαχανικα,φυτα,ζωντανη τροφη,φυλλαρακια,νεκρα ψαρια,εντομα κ.α. Μην περιμενεις ομως να φαει περιττωματα αλλων ψαριων,στην φυση ισως να το εκανε αλλα στο ενυδρειο απλα τρωει οτι και οι αλλοι συγκατοικοι του.
εγω το μονο που ρωτησα ειναι αν μπορω να τα βαλω με γκαπι δε ζητησα καθαριστη να νε καλα τα χερακια μου . απλα σκεφτομε να φτιαξω ενα ενυδρειο με αγγελοψαρα . μετα ειδα τουσ σκατοφαγους και μου αρεσαν πολυ και σκεφτικα να μη βαλω αγγελοψαρα μια που η οσμοση δουλευει καθε μερα σχεδον και πεταω πολυ νερο και το σκεφτικα ετσι να κανω και οικονομια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries