Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-11-12, 23:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Το πρωτο μου ενυδρειο: 450 λιτρα φυτεμενο Ν. Αμερικης

Ουφ ουφ....να κανω την παρουσιαση ειναι πολυ νωρις η οχι? Δεν βαριεσαι, καντην και ας μην ειναι ουτε κατα το ημισυ ετοιμο. Μετα απο διαβασμα, ξανα διαβασμα, πρηξιμο, ξανα πρηξιμο, μεσω πμ, τηλεφωνων, τοπικς, facebook και οτι αλλο μου διαφευγει....τοστησααααα!!!! Λιγη ιστορια. Παιδικο ονειρο που γινεται πραγματικοτητα, με τη βοηθεια του φορουμ και συνχομπιστων. Μετα απο αναποδιες με το νερο εδω, που περιεχει υψηλα νιτρικα και ειναι ακαταλληλο ακομα και για ποσιμο, η ΑΟ εδωσε την λυση, εδω ειπα και "παλι καλα που διαλεξα αμαζονιο και οχι αφρικη, η οποια μου αρεσει εξισου, αλλα ΠΩΣ θα εφτιαχνα το σωστο νερο στις σωστες σκληροτητες οεο?". Οποτε συνεχιζουμε ακαθεκτοι. Το κολλημα μου με το μαυρο βυθο μουκατσε κουτι, καθοτι αποδειχτηκε παροτι βασαλτης, να ανεβαζει την KH, και να την φερνει γυρω στο 5, ακομα αρχη ειναι θα δω που κυμενεται μετα απο αλλαγες και πριν.

Αρκετα ομως....φωτογραφικο υλικο (αρχαριο, οτι μπορουσα), και οι απαραιτητες πληροφοριες. Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας, γνωστους και αγνωστους, ολοι βαζετε το λιθαρακι σας για ενα θησαυρο γνωσεων και εμπειριων, ευχομαι να συνεχισετε ετσι ολοι!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 150x50x60
Όγκος: 450 λίτρα
Κατηγορία: Φυτεμενο Ν. Αμερικης
Φυτά: Valisneria Americana, Cabomba Caroliana, Marsilea Hirsuta, Marsilea Quadrifolia, Limnophilia Sessiflora, Anubias Heterophylla, Egeria Densa, Cryptocoryne Wendtii Brown, Echinodorus Tenellus, Ηygrophilia Difformis
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Ancistrus sp3....ναι μονο αυτα ,
Θα μπουν: 50-70 Cardinal Tetra, 10 Corydoras (ψαχνω καποια συγκεκριμενα ειδη), 10 Οtocinclus Affinis, ισως red cherry και apple snails
Διακοσμητικά υλικά: 2 ριζες Mangroove, 1 Mopani, φυλλα Catappa, Βασαλτικη αμμος
Φόντο: Μπλε αλλα θα αλλαχτει με καφε χαρτονι μαλλον.
Φωτισμός: 2x T5HO 54w Sylvania Grolux, 1x T5HO 54wOsram Lumilux Cool Daylight
Διάρκεια φωτισμού:
12:00-13:00 1x Grolux
13:00-21:00 2x Grolux
21:00-24:00 1x Grolux
14:00-19:00 Daylight
Φιλτράρισμα: Eheim 2028 full siporax και filter wool, JBL e1500 full siporax, filter wool και τυρφη.
Θερμοστάτης: 1x 150w, 1x 200w
Λίπανση: Αραια και που Seachem flourish με συριγγα κοντα στις ριζες.
Παροχή CO2: Ναι Diy 4λιτρο και διαχυση μεσω του 2028 φιλτρου. Λιγο για την ωρα, αν οχι ανυπαρκτο, 1φυσαλιδα/5δευτερολεπτα, δεν βιαζομαι ομως, θα βρω τη συνταγη και ειμαι επιφυλακτικος στο πολυ diy co2 για τους γνωστους κινδυνους απτις διακυμανσεις του.

Παράμετροι:

pH: 6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15
Αλλαγές νερού: μολις μετρησω 15+ θα κανω αλλαγη, αλλα επειδη ακομα γινεται πολυ αργα λογω των δυο ψαριων μονο, αλλαζω ανα 10ημερο 25% παροτι δεν πανε πανω απο 10. Θα αλλαξει οταν μπουν τα πολλα ψαρια.
Θερμοκρασία: 25-25,5 C
Άλλες πληροφορίες:
Προετοιμασια νερου σε βαρελι, 100% απο ΑΟ, προσθηκη Seachem Equilibrium για ανεβασμα GH στο 5. Βρασιμο πλατανοφυλλων για να παει σταδιακα σε blackwater
Φωτογραφίες:



Περιπετειες με την αμμο...μιλαμε για πολυ μπιχλα. Πλυθηκε και μπηκε μετα απο 2 μερες πλυσιματος.



Kαποιες νυχτερινες προσπαθειες καποιες μερες πριν....τελικα δεν ειναι απλο να βγαλω καλη φωτο....



Και μετα απο καποιες αλλαγες στο aquascape οπως ειναι τωρα. Ειναι βραδυ δεν μπορω να βγαλω καμια καλη.


Eνα καταλαβα, ειναι πολυ δυσκολο να κανεις σωστο aquascape...και ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις και μια καλη φωτο για να δειξεις...οτι εχεις κανει. Το καλο ειναι οτι προσφερει τρελη ηρεμια στον χωρο μου και αυτο τα λεει ολα. Ανυπομονω να μπουν τα ψαρια μεσα, μακαρι να συνεχιζει ναναι -σχεδον- απροβληματιστο. Το σχεδον παει σε εναν μυκητα που ηρθε μαλλον με καποια ριζα, και γεμισε μια ασπρη γλιτσα ΟΟΟΛΕΣ οι επιφανειες του ενυδρειου, τζαμια, βυθος, ριζες, θερμοστατες, ΟΛΑ. και το νομιζα για bacterial bloom αλλα τελικα ο αγαπητος Γιωργος Κ με ενημερωσε οτι ηταν μυκητας. Οπως ηρθε, σε ενα βραδυ εφυγε.
Eυχομαι να σας αρεσε σαν πρωτη προσπαθεια μου. Αυταααα. Καθε παρατηρηση και προταση δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02451 seconds with 11 queries