Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-10-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Χανω puffers ανεξηγητα

Εχω ξεκινησει εδω και περιπου ενα μηνα το υφαλμυρο ενυδρειο..... Αρχικα εβαλα 4 spotted puffer και μετα απο 10 μερες προσθεσα 3 μονοδακτυλα.... Η αναλογια αλατιου που κατεληξα ειναι 120 γρ αλατι στα 100 λιτρα νερο. Το ενυδρειο μου ειναι το 80ατι του carefour και παιρνει γυρω στα 100 λιτρα. Φιλτρανση κανω με το εσωτερικο που ειχε (κυκλοφορητης 300λ/ω, substrat pro, ehfimech και σφουγγαρια και υαλοβαμβακα) και εχω επισης βοηθητικο και το φιλτρο αερος της Sera (σφουγγαρι -αεραντλια). Το ενυδρειο ηταν ηδη στρωμενο οταν μπηκαν τα ψαρια. Την προηγουμενη βδομαδα εχασα το πρωτο puffer στα καλα καθουμενα. Ουτε μαυρισε ουτε τιποτα, ξαφνικα εμεινε στον τοπο , κυριολεκτικα σαν να επαθε εμφραγμα....... Εχθες συνεβη το ιδιο με ενα αλλο και σημερα χανω και το τριτο απο τα 4. Τα ψαρακια φαινεται σαν να μην μπορουν να αναπνευσουν, αναπνεουν με πολυ γρηγορους ρυθμους και ξαφνικα σβηνουν...... Εκει που το βλεπεις να κολυμπα πεφτει κατω και πεθαινει.....Τα μονοδακτυλα απο την αλλη δεν δειχνουν καποιο προβλημα...... Αμμωνια εχω μηδενικη, νιτριτη επισης, το Ph ειναι 7,6 και η θερμοκρασια 27. Υπαρχει πιθανοτητα να συνηθισαν σε γλυκα νερα και να τα σκοτωνει το αλατι;;;; Τι αλλο μπορει να ειναι;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01402 seconds with 11 queries