Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-02-10, 11:53
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο ποσο No3/No4 εχει τωρα γιατι ενα αλλο μελος εβαζε μπολι το οποιο ''χαλουσε'' απο την πολυ αμμονια που ειχε το νερο του ενυδρειου.
κανε μια μεγαλη αλλαγη με αντιχλωριο και ξανα βαλε μπολι (μπολι απο φιλτρο του στρωμμενου ενυδρείου σφουγγαρι και μερικα μακαρονια μεσα στο δικο σου φιλτρο) μετα ριχνε λιγα φιλαρακια τροφης καθε μερα για να εχουν να τρωνε τα βακτηριδια ανεβασε και την θερμοκρασια για ποιο γρηγορη αναπτοιξη αυτα ξερω εγω τουλαχιστων

Πρόσφατα ξεκίνησα ενυδρείο όπου απο την αρχή εβαλα μπολι και για να μην τρέχω να ψάχνω αμμωία έριχνα τροφή σε άδειο ενυδρείο...

Μέσα σε 2-3 μέρες τίγκαρα στην άλγη..κυρίως καφέ, μαύρη-πράσινη τριχοειδή ακόμα και λίγο BGA...Φαντάζομαι ανέβηκε πολύ το φώσφορο..

Σταδιακά τωρα που έχουν μπει κάποια φυτά και ψάρια αρχίζει και μειώνεται, με αποτέλεσμα προχθές να βουλώσει η είσοδος του φιλτροκουτου από νεκρή άλγη...

Απλά θέλω να πω οτι το να ρίχνεις τροφή σε άδειο ενυδρείο δεν είναι και ότι το καλύτερο..

(ΝΗ3/ΝΗ4) είναι η αμμωνία.Και η πολύ αμμωνία κατα τη γνώμη μου δε χαλάει τη βιολογία..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries