Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 22-04-11, 00:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά,όπως καταλάβατε και απο την συζήτησή σας το π******* το χρήμα είναι γλυκό.
Και γενικά,όταν το γεφθείς και σου αρέσει,θα ξεπεράσεις τα όρια ενός "φιλόζωου" και συνηδιτοποιημένου χομπίστα και θα φτάσεις, στο σημείο που φτάνουν τα συγκεκριμένα άτομα..

Προσωπικά,πιστεύω οτι και οι δυο πλευρές (Γιώργος Κ και Mios) έχετε δίκιο.
Κατ'αρχήν πιστεύω οτι ζωντανοί οργανισμοί δεν έχουν δουλειά σε τέτοιους διαγωνισμούς.Αντιθέτως,το display ενός όμορφου και καλοστημένου ενυδρείο,αν και οχι απόλυτα,δείχνει τις σωστές συνθήκες και τον σωστό τρόπο διαβίωσης αυτών των ζωντανών που το κατοικούν,είτε είναι γκάπυς,είτε είναι δίσκοι,αροουάνας,κόι κλπ..

Επιλεκτικές αναπαραγωγές,δεν είναι κακό να γίνονται,ίσα ίσα,επικροτώ τον πατέρα και την μητέρα της Jessica Alba πχ,ενώ σίγουρα θα σου κεντρήσει το ενδιαφέρον ένα εύμορφο και οχι τόσσο συνηθησμένο ζώο απο ένα κοινό (είτε ψάρι,είτε φίδι,είτε σκύλος)..
Αντίθετα είμαι κάθετος,στο να δίνουν στα ψάρια διάφορα φάρμακα,ωστε να είναι καλοσχηματισμένα,με πιο έντονα χρώματα κλπ..
Και στις 2 περιπτώσεις παρεμβαίνεις στην φυσική ομορφιά της φύσης (αν και στην 1η υπάρχουν πολλές προυποθέσεις να συμβεί αυτό,αντιθέτως με την 2η που τα ψάρια δεν θα βρουν ορμόνες στην λίμνη τους)..
Ακόμη,δεν θεωρώ σωστό,να εκθέτονται ζωντανοι οργανισμοί,είτε είναι δίσκοι είτε οτι αλλο,σαν είναι έργα τέχνης και κάδρα..
Και πιστεύω κάθε συνηδητοποιημένος χομπίστας,θα ενδιαφερόταν για την σωστή διαβίωση των ζωντανών του,παρά για το πόσσο ασυνήθιστα όμορφα και διαφορετικά είναι..


Επειδή θείξατε το θέμα WC,λέω να πω και απο εδω την άποψή μου..
Σίγουρα μετά απο αυτό κάποιοι μπορεί να με μισήσετε,να προσπαθήσετε να με θίξετε κλπ.Εγώ θα μιλήσω πάνω απ'ολα σαν ΦΙΛΟΖΩΟΣ και μετά σαν ένας χομπίστας που θέλει να δοκιμάζει τις δυνατότητες του.
Για τον κύριο Bleher,δεν γνωρίζω πολλα,εκτός απο το οτι είναι guru οσο αναφορά τις γνώσεις του για τους δίσκους.
Παρα ταυτα,ΠΟΙΟΣ φιλόζωος θα ήθελε να φιλακίσει μια μικρή ομάδα δίσκων,σε ένα ενυδρείο μόνο και μόνο για παρατήρηση,ή για φυγούρα η για ότι άλλο?
Βλέπω ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ μέρα σε φόρουμς,σάιτς,μπλογκς,ξένα και ελληνικά,να μιλούν για την καταστροφή στον Αμαζόνιο,για την καταστροφή των δασικών περιοχών κλπ..
Σκεφτήκατε ποτέ εσείς οι κάτοχοι των WC οτι συμβάλεται -έστω και λίγο- στην "μείωση" των ατόμων του συγκεκριμένου είδους?
Ποια η λογική ενός φιλόζωου να φυλακίσει ένα άγριο ζώο?γιατι?
Δηλαδή αν ζήσει και αναπαραχθεί,κλπ θα θεωρείτε οτι πέτυχε τον σκοπό του και το ψάρι πέρασε ζωή και κότα?
Αυτο είναι σεβασμός στην φύση?

Πιστεύω οτι πρέπει να αναθεωρήσουμε μερικές σκέψεις και πράξεις μας.
Μέρα με την μέρα πάμε απο το κακό στο χειρότερο,τουλάχιστον ας αφήσουμε τα ζώα στην ησυχία τους.Δεν μας φταίνε σε κάτι

Υ.Γ : Αυτά που έγραψα,δεν έχουν ίχνος ειρωνίας και δυσφήμησης προς κανένα άτομο του φόρουμ.Είμαι γραμμένος 3 χρονια +,και πολλούς απο εσάς σας θεωρώ ιντερνετικούς "μεγάλους" αδελφούς..
Δεν θέλω να σας θείξω,απλά έτσι είναι είναι ο λόγος μου.
Μπορεί με αυτό το μύνημα,να μπώ στο μάτι μερικών,αλλα παρολα αυτα,ότι και να γίνει ,τουλάχιστον σεβαστείτε την άποψη ενός φιλόζωου
Ευχαριστώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries