Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 04-02-14, 08:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, από προσωπική εμπειρία, αλγοφάγα σαν τα CAE , δεν έχω γνωρίσει άλλα καλύτερα, SAE είχα για κάποιους μήνες, όμορφα ψαράκια, με πολύ ωραία κίνηση, αλλά τα δικά μου δεν άγγιξαν ούτε άλγη αλλά ούτε και φυτά, τότε βέβαια δεν είχα κανένα είδος moss, τα έδωσε λόγω ιχθυοφόρτισης, oto έχω μόνο λίγες ημέρες και επομένως δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα ακόμα, CAE τα έχω σχεδόν 2 χρόνια σε ενυδρείο με χρυσόψαρα που είναι σε ταράτσα, τώρα το χειμώνα το βλέπει ο ήλιος, το καλοκαίρι έχω τέντα, δεν ξέρω τι σημαίνει άλγη, δεν υπάρχει ίχνος από άλγη, και στο τροπικό που τα είχα πάλι δε είχα άλγη, ούτε φυτά μου είχαν πειράξει, το κακό με αυτά είναι πως με τις κινήσεις τους μου ξερίζωναν τα φυτά και είναι λίγο διαόλια, στις αρχές είχα παρατηρήσει κάποιες αψιμαχίες με τα χρυσόψαρα αλλά τώρα όλα κυλάνε ήσυχα και ήρεμα, τα ταΐζω κανονικά ίσως και παραπάνω, όπως και τα χρυσόψαρα και δεν περιμένω να ζήσουν από τις άλγες, αλλά δεν αφήνουν ίχνος αλγης να ξεμυτίσει, το ενυδρείο παρόλο που είναι στον ήλιο , λάμπει, τα χρυσόψαρα ανακατεύουν την άμμο και δεν πιάνει τίποτα και τα CAE όλες τις υπόλοιπες επιφάνειες, πέτρες, τζάμια, θερμοστάτη, σωλήνα φίλτρου, όλα είναι πεντακάθαρα, πρασινάδα έχω μόνο στο καπάκι από την υγρασία, πουθενά αλλού. Πέρσι , είχα τα αλγοφάγα στο τροπικό, και το χρυσοψαράδικο στη ταράτσα ήταν καταπράσινο από την άλγη, μέσα στο χρυσοψαράδικο έχω ένα νούφαρο, που έχε αρχίσει να πετάει φύλλα, αλλά ήταν γεμάτο άλγη, παντού, φύλλα, κλωνάρια και στις πέτρες που σκέπαζαν τη ρίζα του. Το βγάζω και το φέρνω στο τροπικό, το βάζω μέσα , και σε 1-2 ώρες δεν υπάρχει ίχνος άλγης, ανέβηκαν τα CAE πάνω του και καθάρισαν τα πάντα, την άλλη ημέρα γυάλιζε όλο.

Τα CAE θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα αλγοφάγα.
CAE εννοώ τα Chinese Algae Eater
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries