Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #88  
Παλιά 09-06-21, 15:32
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@SOCRATIS χεχε, πολύ μου άρεσε η ιδέα με την σαμπάνια.

Έφτιαξα ένα βίντεο με το bottom drain. Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα ένα. Δεν μου άρεσαν όμως το ημίμετρα αγοράζοντας κάτι που μόνο εν μέρη θα κάνει καλή δουλειά. Έκανα υπομονή μέχρι να φτιαχτεί σωστα η λίμνη με μια καλή μελέτη. Για να δουλέψει σωστά πρέπει να έχεις gravity filter. Αν μετά το bottom drain έχεις αντλία, τότε θα κομματιάζει όλες τις βρωμιές και η μηχανική φίλτρανση δεν θα μπορεί να μαζέψει τόσο μικρά σωματίδια ακόμα και drum filter να έχεις, όπως κάποιοι γνωστοί μου Πρέπει να έχεις το bottom drain, μετά την φίλτρανση και στο τέλος η αντλία, η οποία θα επιστρέφει το νερό στην λίμνη. Ούτε να ζορίζεται να σπρώξει το νερό μέσα από βουλωμένα φίλτρα και υλικά. Ούτε να χρειάζεται να χάνει ροή επειδή πρέπει να σηκωσεις ψηλά το νερό και να χάσεις από την μανομετρική πίεση. Πρέπει ο πυθμένας να έχει κλίση προς το κέντρο, εκεί που βρίσκεται και το bottom drain. Ο αερας στο bottom rain του δίνει ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Το είχα 2 μέρες χωρίς αερα. Μόλις έβαλα μπρος την αεραντλία με έκπληξη, είδα να ξεκολλάνε κάποιες βρωμιές από τον πυθμένα και να πηγαίνουν στο bd το οποίο και τα ρούφιξε και τα πήγε στα φίλτρα. Όταν βάλω μπρος και τα tpr η θεωρία λέει ότι θα μαζέψει και τα σωματίδια που έχουν εγκλωβιστεί στις γωνίες και δεν μπορεί τώρα να τα ρουφήξει το db. Ύστερα απο ψάξιμο και συμβουλές από χομπίστες κατέληξα στο δοκιμασμένο Spindrifter Aerated Bottom Drain.

https://youtu.be/fPO4Qryo_l8
BORKED
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries