Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-12-11, 17:14
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Tzane καταρχας να σου πω οτι το κυβακι σου μου αρεσει πολυ,....ακου τωρα...το φυτο που εχεις δεσει στην ριζα ειναι JAVA FERN (microsorium pteropus)....καλα εκανες και το εδεσες...δεν ειναι ασθενεια αυτο που παρουσιαζει..αλλα ο τροπος αναπαραγωγης του...κανει ''σπορία'' απο τα οποια σε λιγο καιρο θα βγουν ριζιδια και νεα μικρα φυλλα τα οποια οταν αναπτυχθουν στο μεγεθος που επιθυμεις τα αποσπας με προσοχη και τα δενεις εκ νεου....!!!!!!! τις ανουμπιες τωρα η θα της αφησεις ετσι (ΠΡΟΣΟΧΗ μονο τα ριζιδια φυτεμενα ΟΧΙ ο κορμος) ή θα τις δεσεις σε μικρες πετρουλες ...Η riccia θελει αρκετο φως και λιπασμα και ακομα καλυτερα co2 ..αλλα αστη ετσι και θα δεις ....οσο για τον κυκλο του αζωτου..δεν εχεις θεμα..κανε κανονικα το στρωσιμο σου..δεν επηρεαζει τα φυτα σου

Σε ευχαριστω πολυ
Εχεις δικιο για το φυτο java fern ειναι τελικα,
οι ανουμπιες πιστευω εχουν φυτευτει σωστα,προσεχα να μην καλυψω τον κορμο τους.
Την riccia επιτηδες την πηρα(ξεροντας οτι θελει αρκετο φως) για να δω αν αναπτυσετε σε αυτες τις συνθηκες
Οποτε περιμενω να κανει τον κυκλο αναπτυξης του η java fern και βλεπουμε.

Ευχαριστω και παλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ξερω πως στις ριζες μερικων φυτων υπαρχουν αζωτοδεσμετικοι οργανισμοι που δεσμευουν τα ΝΟ2 και τα μετατρεπουν σε γλυκοζη
τα βακτηρια του φιλτρου αναλαμβανουν να κανουν το ΝΗ4 σε ΝΟ3 και αργοτερα ΝΟ2
γι αυτο υπαρχουν και φυτα οπως το κερατοφυλλο που "ρουφανε" τα νιτρικα
Στο υπομνημα για το στρωσιμο με αμμωνια λεει οτι η αμμωνια μετατρεπετε πρωτα σε Ν02 και αργοτερα το Ν02 σε Ν03 και ετσι φτανεις στο τελικο σταδιο του στρωσιματος.
Ισως να εχεις και δικιο.
Παντως και εγω δεν πιστευω οτι η αμμωνια σε μικρη ποσοτητα ειναι τοξικη και οτι δεν κανει για τροφη των φυτων,αφου πολλοι στρωνουν τα ενυδρεια τους εχοντας αρκετα φυτα μεσα και ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο αμμωνιας εφοσον ειναι στο στρωσιμο..
Τα υπολοιπα θα τα δειξει η πορεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tzane : 24-12-11 στις 17:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02589 seconds with 11 queries