Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-12-05, 11:38
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Άλλη μια σειρά αποριών.
Τοποθέτησα την υπερχείληση και ξεκίνησα την λειτουργία της. Έχει δοκιμαστεί για το σταμάτημα ξεκίνημα και είναι μια χαρά. Έχω λοιπόν τα εξής προβλήματα :

- Έχω υπερβολικό θόρυβο όχι απο το εξωτερικό κουτί αλλά απο το εσωτερικό. Ο λόγος είναι οτι το νερό πέφτει πολλή πιο χαμηλά απο την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο και έτσι δημιουργεί θόρυβο και πολλές μα πάρα πολλές φυσαλίδες**,
- Οι φυσαλίδες απο την μια απο το εσωτερικό κουτί και απο την άλλη μάλλον η υπερβολική ροή που έχουν οι δύο σωλήνες του εξωτερικόυ κουτιού της υπερχείλησης δημιουργούν μέσα στους σωλήνες που καταλήγουν στο σαμπ απο κάτω, εναν σωλήνα αέρα. Είναι πρόβλημα αυτό? Μήπως δλδ αυτό "χαλάει" την λειτουργία του σαμπ κατα κάποιο τρόπο? Μπορώ να κάνω κάτι? Παρατήρησα οτι κλείνωντας λίγο τις δυο βάνες που έχω βάλει στην είσοδο των δυο σωλήνων το πρόβλημα λύνεται αλλά λογικά χάνω ροη γιατι παρατήρηση επίσης οτι χαμηλώνει η στάθμη στο σαμπ και αυξάνεται στο ενυδρείο. Παρακαλώ παρατηρήσεις - προτάσεις για αυτά τα θεματάκια. Ευχαριστώ.
για τον θορυβο δοκιμασε στα "δοντια" της υπερχυλησης να βαλεις κομμάτια σπαγκου που να φτανουν μεχρι κατω. Επισεις έχεις καλο αποτελεσμα αν αντι για σπαγγο βάλεις μακρια κομματια (λωρίδες) υαλοβάμβακα...
Οσον αφορα τον θόρυβο απο το σώληνα που κατεβαινεί στο sump μπορεις να τον περιορίσεις έως και 95% έαν βαλεις στην είσοδο του σωλήνα μια γωνια 90μοιρών έτσι ώστε το νερο να μπαίνει στο σώληνα οριζόντια.

Ο Αερας που κατεβαίνει την σωληνα δεν επιρεάζει κατα οποιοδήποτε τρόπο την λειτουργεία του sump. απλα είνια λίγο αντιαισθητικος... Μπορεις παντα να τον αφαιρείς εάν βάλεις μια παγίδα φυσαλίδων στο σήμειο εισόδο του νερου στο sump.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 11 queries