Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 03-12-08, 20:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και από μένα και ένα μεγάλο μπράβο για το γεγονός ότι πρώτα διαβάζεις και μετά πράττεις.. Οι περισσότεροι εδώ ξεκινήσαμε ανάποδα, έχοντας κάνει πολλά λάθη, που είτε οδηγούν σε απώλειες και απογοήτευση, είτε σε πεταμένα λεφτά σε λάθος αγορές..

Λοιπόν, όπως θα διαπίστωσες και μόνος σου, τα sticks είναι οκ για να πάρεις μια "ιδέα", ή να κάνεις ένα γρήγορο έλεγχο, αλλά δε δίνουν πάντα αξιόπιστες μετρήσεις.. Καλύτερα λοιπόν να πάρεις και κάποια υγρά τεστ.. Σίγουρα ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3 που θα τα χρειαστείς για το στρώσιμο, και τα υπόλοιπα ένα ένα όποτε τα χρειάζεσαι.. Σε αυτή τη φάση, μάλλον χρειάζεσαι GH, για να δεις κατά πόσο το χαλίκι σου όντως ανεβάζει τη σκληρότητα του νερού του ενυδρείου.. Πέραν του τεστ με το aquaforte, μέτρα και το νερό της βρύσης (δοκίμασε και με το stick), για να δεις αν όντως υπάρχει διαφορά..

Από κει και πέρα, το τι θα κάνεις θα εξαρτηθεί από το τι ψάρια θες να βάλεις.. π.χ. σε ενυδρεία με κιχλίδες από τις λίμνες malawi, ή tanganyika της αφρικής (πέραν από κάποιες νανοκιχλίδες της tanganyika δεν ξέρω ποια άλλα είδη υπάρχουν που να μπορείς να βάλεις σε τόσα λίτρα) συνήθως επιδιώκουμε ασβεστολιθική άμμο και πέτρες, γιατί τα ψαράκια αυτά θέλουν σκληρό νερό και υψηλό pH.. Σε άλλα ψάρια αρέσει το νερό της βρύσης, ενώ υπάρχουν και πολλά είδη που προτιμούν πιο μαλακό και όξινο νερό..

Άρα λοιπόν θα πρέπει να διαλέξεις προς τα που θα προσανατολιστείς, και αν δεν πας για "αφρικάνες", καλό θα ήταν να αλλάξεις το χαλίκι σου με κάποιο ουδέτερο (τώρα, στην αρχή, θα είναι και πιο εύκολο)..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris Εμφάνιση μηνυμάτων
μια συμβουλη αν θες το κανεισ και οχι εσυ αποφασιζεις για εμενα βαλε ενα καλο υποστρωμα για φυτακια γιατι αργοτερα ειναι εισαι σιγουρος οτι θα βαλεισ και αρκετα μαλιστα γιατι ολοι ετσι ξεκιναμε
Αν σου αρέσουν τα φυτά, θα συμφωνήσω με το υπόστρωμα.. Αν όμως θες λίγα μόνο φυτά, το υπόστρωμα θα απελευθερώνει πολλά θρεπτικά συστατικά που δε θα απορροφώνται, και μπορεί να γίνει αιτία για άλγες.. Αν έχεις ικανού πάχους χαλίκι, μπορείς να βάλεις και φυτά χωρίς να έχεις υπόστρωμα, και για όσα τρέφονται από τις ρίζες, υπάρχουν ειδικές ταμπλέτες για να τους βάζεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 03-12-08 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries