Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 11-01-17, 14:14   #1
Λάθος Ξεκίνημα...βελτιωμένη συνέχεια; Και τώρα τί;
BabiRico
Member
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-17, 14:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι καλή χρονιά με υγεία. Είμαι καινούριος στο forum και επίσης καινούριος στο χώρο. Εδώ και κάποιες ημέρες διαβάζω αρκετές δημοσιεύσεις του forum και ομολογώ οτι μένω έκπληκτος από τις γνώσεις που έχετε οι περισσότεροι. Την θαυμάζω την αγάπη που έχετε για το χόμπι σας. Δυστυχώς όμως ως αρχάριος, είναι πολλά που με έχουν μπερδέψει και θα εκτιμούσα μια επιπλέον βοήθεια από όποιον έχει λίγο χρόνο. Θα σας κουράσω αλλά έχω ανάγκη από βοήθεια.

Θα ξεκινήσω από την αρχή για να έχετε σαφή εικόνα της κατάστασης που βιώνω εγώ αλλά καί τα ψαράκια μου πλέον...

- 10 Νοεμβρίου 2016 μας κάνουν δώρο μια γυάλα με δύο χρυσοψαράκια.

- τα παιδάκια μου (5 και 2,5) τα ονόμασαν Babi και Rico. Μετά από διάβασμα διαπίστωσα οτι είναι και τα δύο αρσενικά. Ο Babi είναι ένα comet με τηλεσκοπικά μάτια και ο Rico είναι ένα calico. Πανέμορφα και τα δύο.

- 10 έως 20 Νοεμβρίου αλλάζαμε νερό ανά δύο μέρες όπως μας είπαν στο petshop της γειτονιάς. Και ταϊζαμε 3 flakes το καθένα κάθε μέρα. Όλοι στην οικογένεια χαρούμενοι εκτός από εμένα. Ο λόγος; απλά δεν άντεχα να τα βλέπω σε γυάλα. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Έπρεπε να μελετήσω. Μετά από διάβασμα εδώ και σε άλλα sites ελληνικά και ξένα, επιβεβαιώθηκε η αμφιβολία μου αλλά μου κόπηκαν και τα πόδια για τα ψαράκια μου...θα τα προλάβω; θα αντέξουν; θα ζήσουν...;

- 20 Δεκεμβρίου καταφέρνω να εξοικονομήσω κάποια χρήματα και βρήκα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο (σχεδόν αχρησιμοποίητο Aquatlantis Start 55 LED 55λίτρων). Το πήρα μαζί με τα χαλίκια που χρησιμοποιούσαν και έτρεξα στο petshop να αγοράσω σύνεργα και να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα. Αγόρασα λοιπόν ό,τι μου είπανε οι υπάλληλοι: το biotopol, τα cartridge του φίλτρου του ενυδρείου, ένα φιαλίδιο με βακτήρια της JBL, δύο μικρούς κορμούς 4 ανούμπιες και 2 cladophora aegagrophila.

- Ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες των υπαλλήλων του petshop καθώς ήμουν άσχετος και φοβισμένος, το ίδιο βράδυ πλένω τα χαλίκια, βράζω τα ξύλα, καθαρίζω με ξύδι το ενυδρείο το ξεπλένω και βάζω τα χαλίκια μέσα, φυτεύω τις ανουμπιες, και γεμίζω με νερό. Αφού ξεράθηκαν βέβαια μετά διάβασα οτι δεν φυτεύονται οι ανούμπιες. Θέτω το φίλτρο σε λειτουργία και ανάβω τον θερμοστάτη (75W). Ρίχνω την ποσότητα biotopol, και τα βακτήρια και περιμένω σε αναμμένα κάρβουνα να "στρώσει". Ούτε που ήξερα τί περίμενα. Τα ψάρια εντωμεταξύ στη γυάλα. Στο petshop μου είπαν να βάλω τα ψάρια μέσα στην δεύτερη μέρα στρωσίματος να στρώσει μαζί τους. Δυστυχώς το έκανα καθώς με διαβεβαίωσαν οτι τα χρυσόψαρα δεν παθαίνουν τίποτα.

- 27 Δεκεμβρίου μετά από περισσότερο διάβασμα πάω σε ενα petshop εξειδικευμένο μόνο σε ενυδρεία. Ο άνθρωπος μόλις του περιέγραψα την ιστορία μου, μου πρότεινε να δώσω σε κάποιον τα ψάρια και να ξαναστήσω απο την αρχή το ενυδρείο και όταν στρώσει να βάλω μικρότερα ψαράκια. Όταν όμως του είπα οτι τα παιδιά μου είναι ερωτευμένα με τα ψαράκια αλλά και εγώ οτι έχω δεθεί, με λυπήθηκε και με συμβούλεψε τί να κάνω και μάλιστα μου έδωσε και μπόλι (απ οτι είπε για 4 χρόνια).

Η κατάσταση και συντήρηση του ενυδρείου τώρα που μιλάμε είναι ως εξής και εδώ είναι που χρειάζομαι τη πολύτιμη βοήθειά σας:

- Φιλτρο εσωτερικο easyflux 300 (310L/h)
- BIOBOX MINI2 της aquatlantis με 4 cartridge (fiber, coarse foam, aquaclay, activated carbon)
- θερμοστάτη 75w
- Υπόστρωμα (ενα βαζάκι με κίτρινη σκόνη Ιταλικό όνομα δεν θυμάμαι)
- Νέο χαλίκι
- θερμόμετρο
Φυτά:
- Anubias Barteri Var δεμένα με πετονιά στους κορμούς
- Valisneria φυτεμένα (αρχικά δύο τώρα έχουν γίνει 3)
- Ξεφορτώθηκα τα aegagrophila καθώς ο petshopas που μου έδωσε το μπολι μου είπε οτι θα γεμίσω με άλγη

Τα φυτά τα συντηρώ με Fluorescent Potassium 3 φορές την εβδομάδα και κλαδεύω τα ξεραμένα φύλλα

Νερό αλλάζω ανά 5-6 μέρες ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες του χρήστη nazgul (να ναι καλά ο άνθρωπος)
Αντιχλώριο βάζω Prime. Σε κάθε αλλαγή προσθέτω την αντίστοιχη ποσότητα βακτήρια για τα λιτρα του ενυδρείου. Επίσης έχω αντικαταστήσει το cartridge fiber ασπρο σφουγκαράκι με άλλο χύμα της JBL το οποίο το αντικαθιστώ κάθε 10 ημέρες.

Ερωτήσεις
1. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Να προσθέσω φυτά που μπορεί να τρώνε και τα ψαράκια;
2. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ. Πρέπει οπωσδήποτε σωστά;
3. Τα ψαράκια μου μετά από κάθε αλλαγή νερού ανεβαίνουν αρκετά στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν το στόμα σαν να θέλουν να πάρουν αέρα. Υπάρχει περίπτωση με τόσο συχνές αλλαγές να έχει αμμωνία λόγω μεγέθους ενυδρείου; ξέρω είναι πολύ μικρό για δύο χρυσόψαρα αλλά δεν έχω άλλα χρήματα για αλλαγή αυτή τη στιγμή.
4. Η θερμοκρασία που πρέπει να έχω για τα φυτά είναι 22-26 απ ότι μου είπε ο εξειδικευμένος petshopas λόγω του ότι είναι εξωτικά. Διάβασα όμως οτι τα χρυσοψαρα το χειμώνα καλό είναι να έχουν μέχρι 22 βαθμούς μέσα στο νερό και το καλοκαίρι από 22-25. Τελικά ποιά είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα ψάρια και τα φυτά μου;
5. Η διατροφή τους είναι flakes της tetra ειδική για χρυσόψαρα και την εναλλάσω με κάτι μπιλίτσες κόκκινες δεν θυμάμαι πως λέγεται. Είμαι οκ ή χρειάζονται κι άλλα; παραμένω στα 3 για κάθε ψάρι κάθε μέρα ή τα αφήνω να νηστεύουν μια μέρα την εβδομάδα;
6. Μία φορά τους έδωσα βραστό καρότο αλλά δεν το φάγανε και έτσι αυτό έμεινε στον βυθό για 5 μέρες όπου και άλλαξα το νερό και σκούπισα το βυθό.

Πραγματικά εξαρτώμαι από τις απαντήσεις σας/συμβουλές σας
Σας ευχαριστώ εκτων προτέρων.
Κώστας

Υ.Γ έχω επισυνάψει και φωτογραφίες του ενυδρείου μου όπως είναι τώρα στημένο.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170107_155029.jpg
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  128,9 KB  

Εμφανίσεις: 5556
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02512 seconds with 13 queries