Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-12-15, 21:41
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολυνση δεν νομιζω να εχεις,εκτος και αν εκανες ή εβαλες κατι νεο
τις τελευταιες μερες πχ ενα ψαρι,φυτο...Πρωτα πρεπει να σιγουρευτεις αν
εχεις αμμωνια ή οχι μετρωντας με υγρα τεστ ειτε να αγορασεις
ή να πας νερο σε ενα πετ να στο μετρησουν(με υγρα τεστ να το δεις μπροστα σου).
Απο οτι διαβαζω το ενυδρειο σου ειναι καπου αναμεσα σε 70 με 90
λιτρα βαση διαστασεων που μετρας.Το δε φιλτρο σου διαβαζω οτι ειναι
για εως 60 λιτρα με μεγιστη κυκλοφορια 200l/h.Μηπως ειναι το φιλτρο
σου τελικα μικρο για το ενυδρειο σου?
Το ενυδρειο το πηρα για 60αρι.Μετα απο συζητηση εδω μεσα καταληξαμε στο συμπερασμα πως ειναι γυρω στα 70.Βγαζοντας ομως την διακοσμηση και τα φυτα τα καθαρα λιτρα τα υπολογιζω γυρω στα 60.Οσον αφορα τα τεστ,οπως προειπα εχω τα στικς της sera που χρησιμοποιω εδω και πεντε μηνες.Μετρησεις κανω σχεδον καθε βδομαδα πριν γινει αλλαγη νερου για να ξερω σε τι επιπεδα κυμαινομαι και σε συνδυασμο με τον ελεγχο που εκανα για το κυκλο του αζωτου και το αν στρωθηκε το ενυδρειο ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα καθως στην αρχη τουλαχιστον τα διασταυρωνα και με ενα φιλο συνχομπιστα που διεθετε εκεινος υγρα τεστ και συνεπιπταν τα αποτελεσματα.Περα απο αυτο γιατι λεω μολυνση,διοτι τα κοκκινα σημαδια στην ουρα του αρσενικου μου εδωσαν να καταλαβω οτι προκειται για καποια βακτηριακη μολυνση η οποια ενδεχομενος να περασε και στα υπολοιπα αλλα να εγινε αντδραση και να επηλθε θανατος προσβαλοντας κατι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιολογικό δεν το βγάζουμε ποτε (μονο σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε φάρμακα που σκοτώνουν την βιολογία, εγω δεν θα τα χρησιμοποιούσα ποτε,και παλι βάζουμε το φιλτρο να δουλεύει σε καθαρό νερο μην χάσουμε την βιολογία μας) αν χρειαζόμαστε άνθρακα για οποιονδήποτε λόγο τον προσθέτουμε στο φιλτρο μας χωρις να αφαιρέσουμε βιολογικό υλικό αλλα ιςως καποιο μηχανικό ,η ακομα καλυτερα με ενα μικρο εσωτερικό φιλτρο που το εχουμε γι αυτη την περιπτωση.
Δεν βλεπω το λόγο που χρειάζεσαι άνθρακα αυτη τη στιγμη.
Επισης καλο ειναι πριν κανουμε θεραπεια να γνωρίζουμε τι ασθένεια εχουν τα ψαρια για να αποφασίσουμε κ την θεραπεία που απαιτείται. Τι ασθένεια ειχαν τα ψαρια;
Αρχικα εμφανιστηκαν δυο κοκκινες βουλες στην ουρα του αρσενικου,εγινε "θεραπεια" με αλατι και ανοδο θερμοκρασιας και μετα το τελος της θεραπειας αρχισαν ενα ενα να "αποδημουν".Επομενως καθαρη εικονα για την ασθενεια δεν μπορω να εχω εκτος απο την υποθεση που κανω οτι μπορει να προκειτε για καποια βακτηριακη μολυνση που κολλησε και τα υπολοιπα.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 09-12-15 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01736 seconds with 11 queries