Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 18-11-15, 07:00
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μπορούμε να βρούμε πάμπολλες συζητήσεις στο διαδίκτυο σαν κι αυτές που έβαλε ο φίλος με διαφορετικά συμπεράσματα. Η όλη φάση γενικά μου θυμίζει Ελλάδα και γιατρούς όπου αν πας για ένα πρόβλημα σε 10 διαφορετικούς γιατρούς, θα πάρεις και 10 διαφορετικές απαντήσεις. Θα μπορούσα να βρω κι εγώ μία που να λέει το ακριβώς αντίθετο και να την ποστάρω, δε μου λέει κάτι αυτό, βασικά θα παρατηρώ κι ανάλογα θα πράττω. Εξάλλου αν δούμε τον πίνακα συσχέτισης pH-KH δεν βομβαρδίζω το ενυδρείο με πολύ co2 αφού μετρώντας με ηλεκτρονικό πεχάμετρο στο 6.9 κι έχοντας ΚΗ=4, είμαι ακριβώς στο πράσινο όριο και στην ελάχιστη τιμή του στα 16ppm. Σκέφτομαι και μία κάπως ενδιάμεση λύση, μιας και το ωράριό μου στο φωτισμό είναι 10:00 με 18:00, να ανοίγω τη μπουκάλα στις 07:00 που σηκώνομαι το πρωί και να την κλείνω στις 23:00 το βράδυ την ώρα που θα την πέσω. Ούτως ή άλλως θέλει και άλλη μία ώρα να αδειάσει η πίεσή της οπότε κατά τις 24:00 θα κλείνει εντελώς και θα μείνει για ένα 7ωρο χωρίς co2 και να παρατηρήσω έτσι τις διακυμάνσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries