Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 17-11-15, 22:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποψη μου με οσα εγω εχω διαβασει και ακολουθω.

1. Τα φυτα δε καταναλωνουν co2 το βραδυ επομενως το ξοδευεις τσαμπα. Mικρες διακυμανσεις ph δεν ενοχλουν τα ψαρια.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου η διακύμανση ήταν τεράστια, μέτρησα πριν κλείσουν τα φώτα pH=6,8 και το πρωί πριν ανάψουν 7,8 κι αυτό για 3 μέρες συνεχόμενα, απ όταν το άφησα μονίμως ανοιχτό το pH κυμαίνεται μεταξύ 6,8 έως 7,1 το πολύ οπότε νομίζω ότι η συγκεκριμένη λύση ήταν μονόδρομος. Εξάλλου και σ άλλους χώρους που το έψαξα εντός και εκτός συνόρων το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που δεν έχουν ηλεκτρονικούς ελεγκτές pH το δουλεύουν όπως εγώ.

2. Τα τεστ πχ νιτρικα δεν ειναι ακριβειας και δεν ειναι αναγκη να μας γινεται εμμονη. Γι αυτο και προτεινα Νιτρικο καλλιο που ειναι οικονομικο και φυσικα τα ψαρια επισης δεν εχουν θεμα με λιγα παραπανω νιτρικα. Επιπλεον απο τη στιγμη που η φυτομαζα αυξανεται εννοειται το 1,2 ml μας καλυπτει τωρα, σε λιγο καιρο δε θα μας καλυπτει.

Τα νιτρικά μου πριν βάλω φυτά κι ήμουν μόνο με πλαστικά δεν έπεφταν ποτέ κάτω απ τα 25mg/lt και ενίοτε όταν βαριόμουν να κάνω κι αλλαγή νερού έφταναν και το 50, απ όταν έβαλα φυτά έπεσαν πάλι στα 25 αλλά σταδιακά όσο αυξανόταν η φυτομάζα έπεσαν στο 10 κι αργότερα έφτασαν και στο 0, οπότε ακόμα και αν δεν είναι ακριβείας νομίζω την εικόνα μου την έδωσαν ξεκάθαρα κι έχω ένα σημείο αναφοράς απ τη στιγμή που μετά από 3 Κυριακές σερί με το τεστ να δείχνει 0, μετά από δύο εβδομάδες χρήσης nitrogen με διπλασιασμό μάλιστα δόσης τη δεύτερη εβδομάδα να μου δείχνει ξεκάθαρα 10.


3. Οταν υπαρχει θεμα με τα φυτα τοτε σχεδον ΠΟΤΕ δεν ειναι θεμα φωτισμου αλλα co2, κυκλοφοριας και λιπανσης. Οποιαδηποτε αυξηση φωτισμου σημαινει ενα συστημα που κινειται οριακα στο να δημιουργηθει ανισορροπια που θα οδηγησει σε προβληματα. Δυστυχως σε ελληνικα φορουμ πλην εξαιρεσων δε θα βρεις πληροφοριες εγκυρες και συγχρονες. Δε λεω φυσικα πως ο,τι λεω εγω ειναι σωστο αλλα τουλαχιστον μπορω να μιλησω εκ πειρας.

Διαβάζοντας ό,τι υπάρχει στο διαδίκτυο και σε γειτονικά φόρουμ αλλά και προσωπικά με φίλους που ασχολούνται σοβαρά με το "άθλημα" απ τη στιγμή που πρόσθεσα διοξείδιο τα stem φυτά παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο όταν ο φωτισμός δεν είναι σε συνάρτηση με το co2 και το παρατήρησα ξεκάθαρα καθώς πριν το διοξείδιο είχα μεν αργή ανάπτυξη στο συγκεκριμένο φυτό αλλά με μικρά της τάξης του ενός εκατοστού μεταξύ των μεσογονάτιων διαστημάτων, μετά από 4 μέρες χρήσης διοξειδίου το φυτό αναπτύσεται ραγδαία με επίπτωση όμως τα μεσογονάτια να φτάνουν και τα 5 εκατοστά, αν μη τι άλλο το πρόβλημα πλέον "φωτογραφίζεται" ξεκάθαρα στην ανισορροπία διοξειδίου - φωτισμού (30watt στα 100 λίτρα grolux & led 14,4 watt), κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο με παίρνει να προσθέσω άλλο ένα μέτρο led 14,4 watt.
Ειμαι παντως της αποψης οτι εαν δε παθεις δε θα μαθεις οποτε προτεινω να κανεις ο,τι νομιζεις και μετα να αντιμετωπισεις και τις συνεπειες.
Εννοείται είμαι στη φάση που παρατηρώ και αποκομίζω εμπειρία καθότι είναι η πρώτη μου επαφή με το co2, εξάλλου ακόμα πιστεύω τα φυτά προσαρμόζονται, είναι η δεύτερη εβδομάδα χρήσης του κι ακόμα "παίζω" με την ποσότητα παροχής μέχρι να βρω το ιδανικό καθώς ακόμα έχω και πρόβλημα στη διάχυση με την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και την ανατάραξη που προσπαθώ να βρω μια ισορροπία.

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01947 seconds with 11 queries