Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-03-12, 14:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Α οκ, σε ευχαριστω.

Να ευχαριστησω τον χρηστη genediver, που αφιλοκερδως μου εδωσε μοςς και αμμο (περι τα 10+ κιλα μπεζ). Πραγματικα ευχαριστω πολυ. Τωρα παω να την πλυνω.
-------------------------
Τελικα με τη βοηθεια του tzane και ενος ακομα φιλου χθες το βραδυ, ξεστησα το ενυδρειο (το οποιο ετρεχε μολις 2 μερες και θα ξεκιναγα το στρωσιμο) για να αλλαξουμε διακοσμηση βγαζοντας το υποστρωμα της seachem και βαζοντας αμμο ωστε να το φερουμε πιο κοντα στα ψαρια που προς εκεινα θα κινηθω.

Eιναι ακομα λιγο θολωμενο αλλα καπως φαινεται. (το φιλτρακι δεξια θα φυγει, απλα ειναι με λιγο ανθρακα για τις πρωτες μερες)

Ολα τα φυτα ειναι christmas moss περαν της μπροστα πετρας που εχει riccia.

Τωρα το θεμα που με απασχολει ειναι η τυρφη ωστε να ριξω λιγο το ph μου (απο το 7,5 στο 7). Συμφωνα με ενα πετ σοπ η 500g τυρφη της sera θα μου κραταει περιπου ενα μηνα. Αυτο ειναι αληθεια? Το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα, υπολογιζω πως η αλλαγες νερου θα ειναι 15 -20 λιτρα εβδομαδιαιος. Δεν εχω διαβασει πολλα ακομα για την τυρφη αν και θα το κανω αμεσα, εχει απειρα θεματα εδω στο φορουμ απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα. Πιστευω πως θα χρησιμοποιησω τον τροπο με την τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας και οχι μεσα στο ενυδρειο.

Οτι ενστασεις εχετε, ελευθερα...

Απο ψαρια λεω τετρα και ενα ζευγαρι απιστο ή ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ισως μαζι και 3-4 οτο. Δηλαδη την συνθεση που προτινε πιο πανω ο delta66. Απο εκει και περα, εχετε καποια αλλη να προτινετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 08-03-12 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries