Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-12-21, 01:02
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί σε εντυπωσιάζει η προσέγγισή μου. Τι εννοείς;Τα έχω υπολογίσει όλα λάθος; Πρέπει να φοβάμαι; Χαχαχαχαχα! Σχετικά με τα φωτιστικά, έχω μεγάλο δίλημμα, γιατί ξέρω ότι τα φτηνότερα, δεν είναι και αδιάβροχα. Αυτός είναι ένας κύριος λόγος, για τον οποίο θέλω καπάκι στο ενυδρείο και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάνω DIY γιατί είμαι πανάσχετη από ηλεκτρολογικά και φοβάμαι και λίγο τα ρεύματα (κλασσική γυναίκα!) οπότε προτιμώ να πάρω κάτι έτοιμο. Σκέφτηκα να αγοράσω για αρχή κανένα από Άμαζον, τα οποία έχουν δουλέψει σε πολύ κόσμο, αφού προσπαθήσω να του κάνω μια σχετική στεγανοποίηση με σιλικόνη, για περισσότερη ασφάλεια. Τα περισσότερα έρχονται με δικό τους timer και μπορείς να τα κάνεις dim, είναι full spectrum και μερικά έχουν και 24ωρο πρόγραμμα από μόνα τους, οπότε θα ήταν πολύ εξυπηρετικό κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση αποτυχίας, θα "κλάψω" λίγο τα λεφτά που έδωσα και θα πάρω κάτι ακριβότερο-καλύτερο. Το "contant current transformer" μου ακούγεται σαν το όνομα του αρχηγού των εξωγήινων που επιτέθηκαν στη γη, οπότε καταλαβαίνεις...Καμία σωτηρία σε αυτό το θέμα για μένα! CO2 θα κάνω DIY, με μεγάλα μπουκάλια, αν και τα φυτά που σκοπεύω να βάλω, μεγαλώνουν και χωρίς αυτό, αρκεί να είναι ο φωτισμός καλός. Οικονομικά δεν με παίρνει με τίποτα να πάρω κανονικό σύστημα CO2 και επίσης τα φοβάμαι λίγο! (Ναι ξέρω, δεν το περίμενες αυτό! :P ) Επειδή αυτό το σύστημα δουλεύει 24/7 και δεν κλείνει, θα έχω μία αερόπετρα και ένα φίλτρο αέρος να δουλεύουν το βράδυ με χρονοδιακόπτη ή smart πρίζα, για να εξασφαλίζεται σίγουρα η παροχή οξυγόνου στα ψαράκια μου, τη νύχτα, όταν θα κλείνουν και τα φώτα. Για διακοπή ρεύματος, γιατί δυστυχώς είναι πολύ συχνές στο νησί μου, προνόησα και πήρα μια αεραντλία μπαταρίας Marina. Όσον αφορά το φίλτρο, έχω παραγγείλει ένα κρεμαστό, Aquael Versamax 2, 800l/h, για 40-200 λίτρα ενυδρείο, που έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο χώρο μέσα (για κρεμαστό φίλτρο) και δεν είναι με τη λογική cartridge, αλλά είναι σαν canister. Δηλαδή έχει μέσα δύο κάδους, τους οποίους γεμίζεις με υλικό. Θα του βάλω προφίλτρο coarse sponge εκεί στο μακρύ που παίρνει νερό (ωραία περιγραφή, αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!) για να παίρνει τα πολλά-πολλά και για έξτρα ωφέλιμα βακτήρια, πριν μπουν εκεί που είναι η αντλία νερού και για εσωτερικά, έχω ήδη αγοράσει Seachem Matrix και κεραμικό μακαρόνι της Aquael συν ένα κομμάτι που θα κόψω εγώ από τα σφουγγάρια που έχει ήδη μέσα, τα οποία θα τοποθετήσω πρώτα, για να παίρνουν ό,τι πέρασε από το προφίλτρο και μετά το κεραμικό μακαρόνι, μετά medium σφουγγάρι, μετά το matrix και τέλος ενυδρειακό βαμβάκι στην κορυφή, για να έχω το εφέ του κρυστάλλινου νερού (όσο γίνεται). Την γυάλα την έχω ήδη παραγγείλει στις διαστάσεις που έγραψα πιο πάνω (60 μήκος χ 30 πλάτος χ 40 ύψος) και τελικά μετά από διάβασμα, είπα στον τζαμά να την κάνει με 6mm γυαλί και ότι ίσως χρειαστεί και κόντρες και μάλλον δεν κατάλαβαν καν τι τους είπα, όταν ανέφερα τις κόντρες, γιατί ο άνθρωπος έμεινε λίγο άναυδος και ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν εμπειρία εδώ με την κατασκευή ενυδρείων. Είπαν ότι έχουν. Αλλά έχουν; Ο Θεός βοηθός, γιατί ντρέπομαι να το ακυρώσω! Όσον αφορά την ψύξη και την θέρμανση, η θέση στην οποία θα τοποθετήσω το ενυδρείο, είναι ακριβώς απέναντι από το air condition του καθιστικού μου κι εγώ σαν άνθρωπος κρυώνω με το παραμικρό το χειμώνα και ζεσταίνομαι πολύ το καλοκαίρι, οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα! Η μόνωση στο σπίτι μου είναι επίσης πολύ καλή αλλά παρόλα αυτά, ίσως χρειαστώ το καλοκαίρι έξτρα ανεμιστηράκια για το βράδυ, οπότε αναγκαστικά για τους μήνες αυτούς, θα βγάλω το καπάκι. Τα ψαράκια που σκέφτομαι να βάλω, είναι αρσενικά γκάπυ και γενικά ψαράκια που δεν είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές θερμοκρασίας κλπ. Αν σε όλα όσα έγραψα, βρίσκεις κάτι λάθος ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το διαβάσει, σε παρακαλώ πολύ να μου το πεις/πείτε. Πραγματικά θέλω να μάθω να κάνω σωστά τα πράγματα και να είμαι κι εγώ χαρούμενη και τα ψαράκια μου υγιή και ευτυχισμένα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε 100 € περίπου παιρνεις ένα έτοιμο της Αquael με φιλτρο, καπακι φωτισμο και θερμοστάτη.

https://www.aquariumshop.gr/en/aquar...nRhZ3MiOiIifV0

https://www.bluefishaquariums.gr/%CE...night-60d.html
Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί πραγματικά είμαι άσχετη από αυτά, αλλά 6W φωτιστικό...μου φαίνεται πάρα πολύ αδύναμο! Βρήκα και άλλα καλά ενυδρεία έτοιμα, σχετικά στα ίδια χρήματα, αλλά σε όλα μου φαινόταν πολύ αδύναμο το φως, συν ότι θα είχα δυσκολία στο να κόψω το καπάκι και να βάλω το κρεμαστό φίλτρο που αγόρασα. Είχα παραγγείλει και προπληρώσει ένα Juwel Primo 70, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ, γιατί δεν υπήρχε στο κατάστημα κι επειδή έτσι κι αλλιώς, από όσα δίνει μέσα,δεν θα χρησιμοποιούσα τίποτα (ήθελα καλύτερο φίλτρο, καλύτερο φως, μεγαλύτερο θερμαντήρα και όχι 50άρι), αποφάσισα να φτιάξω μία γυάλα και να πάρω ένα-ένα τα υπόλοιπα, όπως τα θέλω. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση-απάντησή σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sasa_25 : 05-12-21 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02248 seconds with 11 queries