Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #92  
Παλιά 23-03-17, 18:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

χαχαχαχα να κι ο άλλος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχαχα.....
Έλα με ζήτησε κανείς ??? Είμαι ο "Αλλος" !!!
......
...
Για τα Protomelas ο Δάσκαλος μας τα αλλάζει τώρα....
όταν είχα φαγωθεί να τα βάλω στο δικό μου με 1.20 μήκος μου έκανε πλάκα και έλεγε δεν μπαίνουν και είναι μικρό (και πολύ σωστά έλεγε..θα εξηγήσω μετά) και τώρα σου λεει "οκ" μπαίνουν ????
....τι να κάνω ρε φίλε? προσαρμόζομαι κι εγώ στις πιέσεις της αγοράς ...
πάντως εγώ στην αρχή μιλούσα για 1,50μ ενυδρείο αλλά και με 1,30χ60εκ πλάτος είναι πιο άνετα απ' το τότε δικό σου.....αν και έχεις δίκιο, είναι οριακή επιλογή

Συμβουλή δικιά μου μην τα βάλεις γιατί τα protomelas γινονται σαν παντόφλες (όχι μόνο μεγαλα σε μηκος αλλά και σε φάρδος) και κολυμπανε απίστευτα γρήγορα και αν βάλεις χαρεμι (εγώ είχα μόνο ζευγάρι μεσα) θα κοπανάνε στα τζαμια.

Όπως σου είπα σήμερα στα ΠΜ μπορείς να βάλεις τα "Copadichromis sp. Taiwan reef" τα οποία τα βρίσκεις δύσκολα, αλλά μπορείς να βάλεις και τα "Sciaenochromis Fryeri Taiwan reef" τα οποία τα βρίσκεις σχετικά εύκολα (σου βρήκα ήδη).

τα 2α επειδή δεν γίνονται παντόφλες αλλά πιο σφηνοειδές (τα είχα και αυτά) έχουν απίστευτο μπλε χρώμα και είναι πανέμορφα.

Επίσης ένα άλλο είδος Protomelas από taiwan reef είναι και τα Protomelas sp steveni albino αυτά είναι επιλεκτικής αναπαραγωγής ξανθικά άτομα http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1358 (επίσης πανέμορφα ψάρια αλλά επίσης δύσκολα να βρεις).

με ένα από αυτά τα είδη και τα saulosi θα είσαι φίλε κουφέτο !!!

άντε στήστο να πάμε κόντρες στα βιοτοπικά !!!
καλή συνέχεια.........
πέτρες παραγγείλατε από την Αφρική?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 23-03-17 στις 19:29
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries