Θέμα: Αντεχει?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 21-07-07, 08:44
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα αρκετων φιλων χομπιστων που με την αγορα ενος ριο κατ'ευθειαν βγαζουνε το εσωτερικο.....
ενταξει πιανει καποιο χωρο,αλλα ξερετε ποσο πρακτικο φιλτρο ειναι..???
κτ'αρχας ειναι πολυ πρακτικο στο να το κανεις πχ μηχανικο και να [προσθετεις πχ καρβουνο η τυρφη,εαν και εφοσον ζητηθει..(απο το να ανοιγεις ενα εξωτερικο φιλτρο,100 φορες καλυτερο).μπορεις να προσθεσεις εξτρα βιολογικο υλικο,η ακομη να το εχεις να δουλευει σαν φιλτρο αμβουργου με σχεδον μηδενικη συντηρηση....για σκεψου,και το λειτουργεις μαζι με ενα αξιοπιστο εξωτερικο φιλτρο....νομιζω ειναι σουπερ.
Συμφωνώ απολύτως με τον klaz!!

Για φτάσει μάλιστα η αντλία να μείνει εκτός νερού σημαίνει ότι η στάθμη δεν κατέβηκε απλά λίγο, αλλά πάνω από 30 λίτρα κάτω από την κόκκινη γραμμή και σε κάθε περίπτωση κάτω από τις γρίλιες του φίλτρου κάτι που ούτως ή άλλως δεν θα έπρεπε να αφεθεί να συμβεί.
Εγώ θα συμπλήρωνα το εσωτερικό φίλτρο μέ ένα 2028 ή ακόμη καλύτερα με το 2128 ώστε να έχω και backup θερμαντικό σώμα. Φτηνότερη επιλογή το 2217 (νομίζω).
Για το θέμα της μεταφοράς όρθιου στο ασανσέρ εγώ επιμένω στην άποψή μου, το ότι μεταφέρθηκε κάποιες φορές χωρίς ζημιά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστός τρόπος μεταφοράς. Ο κατασκευαστής καθορίζει με ποιο τρόπο μπορεί να χειριστεί κανείς μία συσκευασία. Αφρολέξ στη συσκευασία έχει αλλά από ότι θυμάμαι μόνο στην πάνω πλευρά στο καπάκι και όχι περιμετρικά στις γωνίες. Από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει μόνος του...
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries