Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 18-03-16, 14:43
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Almost there!

Καθαρά Δευτέρα λοιπόν, με τον ταραμά στα χέρια λέω δεν κάνω ένα τεστ να δω που βρισκόμαστε; Τα υγρά τεστ API άναψαν το γαλάζιο φως στα νιτρώδη οπότε είμαστε έτοιμοι για ψαράκια. Κρατάω αμμωνία γύρω στο 2-3 να υπάρχει και έκανα και αλλαγή νερού να μειώσω τα νιτρικά που ήταν στο ταβάνι! Το PH μετρήθηκε γύρω στο 7,3-7,4. Θα αγοράσω σήμερα τεστάκια και για Kh και Gh οπότε θα κάνω ολοκληρωμένες μετρήσεις και στη βρύση και στο ενυδρείο. Τα νιτρώδη σήμερα πάντως είναι σταθερά μηδέν αν και η αμμωνία "καταναλώνεται" κανονικά.

Και κάπου εδώ επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα ζητώντας τη βοήθειά σας με τα ψαράκια. Η πρώτη σκέψη (πριν καν πάρω το ενυδρείο) ήταν τα cherry barbs παρέα με σαλίγκαρους και kuhli loach. Είχα σκεφτεί και ένα άλλο είδος αλλά διάβασα πολλά για ασθένειες και άλλαξα γνώμη (dwarf gourami αν θυμάμαι καλά). Αργότερα ίσως έβαζα μερικές γαρίδες amano (και ένα καρχαρία να κόβει βόλτες τόσο χώρο θα έχω!). Από την άλλη μου φαινόντουσαν πολλά όλα αυτά αλλά από την άλλη αν δεν το έχεις ξανακάνει που να ξέρεις με τόσα που ακούς. ( η πρόταση από γνωστό petshop ήταν 15 barbs, 10kuhli, 10 sterbai και βάλε και μερικά από αυτά τα μπλε(neon tetra))

Θα ήθελα ψαράκια λοιπόν με τελικό μέγεθος γύρω στα 5 εκατοστά να παίζουν στην πάνω ζώνη. Στο σύνολο να υπάρχει μια κάποια ποικιλία χωρίς όμως να το πήξω ή να παίζω οριακά με τις αντοχές των ζωντανών ή του ενυδρείου. Όμορφα/α έντονο/α χρώμα/τα. Τα σαλιγκαράκια έχουν φάση οπότε επιμένω να θέλω μερικά και από αυτά αλλά όχι πάρα πολλά (5-6) και ότι γεννάνε χάρισμα .

Αν κάποιος έχει καταλάβει στο περίπου τι θέλω και έχει χρόνο και όρεξη να μου προτείνει κάτι είμαι όλος αυτιά! Έχω κάποια ψαράκια εδώ χωρίς όμως να είναι δεσμευτικά. Όπως είπα αν μου δίνονται πολλές περισσότερες επιλογές (για αρχάριο πάντα με ότι σημαίνει αυτό) με χαμηλότερες τιμές ph μπορώ να πάω όσμωση.

Ευχαριστώωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries