Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 25-02-16, 15:52
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Εχτές έκανα μία παρατήρηση που με βοήθησε να καταλάβω γιατί έχω πάει λίγο πίσω στο στρώσιμο. 4ppm αμμωνίας σχεδόν μηδενίζονται σε 12 ώρες (μέτρηση μετά από 12 ώρες 0,25ppm) και όχι σε 24! Οπότε έβαζα λίγη αμμωνία και τώρα άλλαξα τη δοσολογία ώστε να έχει διαρκώς αμμωνία το νερό και να ολοκληρωθεί ο κύκλος.

Πήγα και πήρα μερικά φυτά έδεσα ανούβιες πάνω στα ξύλα και γενικότερα ξεκίνησα το "χορό των φυτών". Ψάχνω και για πέτρες που να μου κάθονται καλά στο μάτι χωρίς να παίζουν με Ph - σκληρότητα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία ακόμα. Μετά το πρώτο φύτεμα προφανώς έγινε κόλαση μέσα οπότε έκανα και σκούπα πρώτη φορά. ελπίζω να τη συνηθίσω με τον καιρό...

Για αρχή λοιπόν πήρα 5 Anubias barteri var. nana, 4 Echinodorus bleheri, λίγο java moss που την έδεσα πάνω σε ξύλο, και λίγο Cabomba caroliniana αν δεν κάνω λάθος. Οπότε το χόμπυ της εβδομάδας είναι η μετακίνηση φυτών σε διαφορετικές θέσεις προσπαθώντας να καταλάβω.... τι (μου) γίνεται!

Έχω δύο ερωτήσεις σε αυτό το σημείο:
- Χρειάζεται να ρίξω λίγο γενικό λίπασμα στα φυτά σε αυτή τη φάση; Με μέτρο προφανώς γιατί οι δοσολογίες στα μπουκαλάκια συνήθως είναι για φουλ φυτεμένα.
- Εφόσον έβαλα φυτά κρατάω τα φώτα ανοιχτά 7-8 ώρες την ημέρα, σωστά;
- Χρησιμοποιεί κάποιος κάποιο κοντάρι με πανί στην άκρη για να καθαρίζει τα τζάμια από μέσα χωρίς να κάνει το δύτη;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries