Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-05-06, 18:39
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή μόνο ich ή μήπως και κάτι άλλο?

φίλοι μου καλησπέρα!
έχω πολύ καιρό να σας ενοχλήσω με απορίες, αφού στο ενυδρείο μου εδώ και μήνες όλα πήγαιναν καλά, αλλά τώρα μάλλον χρειάζομαι τη συμβουλή σας.
Με μεγάλη μου λύπη σήμερα το απόγευμα διαπίστωσα ότι έχω πέσει θύμα του ich, εντελώς ξαφνικά (αφού μέχρι τη μία το μεσημέρι που είχα ελέγξει, όλα φαίνονταν φυσιολογικά).
Το παράδοξο είναι πως μέσα σε λίγες ώρες προσβλήθηκε σχεδόν το 1/3 του πληθυσμού του ενυδρείου μου, ήτοι περί τα 10 ψαράκια! Μάλιστα, ένα καρδινάλιο τον βρήκα νεκρό, παρόλο που το μεσημεράκι δεν είχα παρατηρήσει τίποτα...
Ξεκίνησα λοιπόν με αύξηση θερμοκρασίας και χορήγηση αλατιού. Ελπίζω να προλάβω το μαγαλύτερο κακό, αλλά η ραγδαία εκδήλωση της ασθένειας με προβληματίζει.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή είναι γνωστό πως το ich προκαλείται κυρίως λόγω στρες, και δοθέντος ότι στο ενυδρείο μου καμία αλλαγή (νερού, θερμοκρασίας ή ψαριών) δεν έχει γίνει τις τελευταίες 10 μέρες, τί μπορεί να συμβαίνει?
Τώρα θυμάμαι πως εδώ και δυο τρεις μέρες παρατηρώ μεγάλη αύξηση του πληθυσμού των σαλιγγαριών του ενυδρείου μου, που μάλιστα ανεβαίνουν στα τζάμια ακόμη και την μέρα! Μπορεί να σχετίζεται αυτό με το ich? αν ναι, τι κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01356 seconds with 11 queries