Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-01-15, 11:12
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το ενυδρείο όπως είπα το έκανα για δοκιμή, μιας και σκεφτόμουν να φτιάξω ένα φυτεμένο γύρω στα 100 λίτρα, και γενικά πάντα δοκιμάζω πράγματα πριν τα κάνω σε μεγαλύτερο scale.., χωρίς να θεωρώ σε καμία περίπτωση ψάρια, γαρίδες, ακόμα και φυτά, απλά αναλώσιμα...
SAE δεν δοκίμασα, όντως είναι το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό, ακόμα και τα 2 barbus+γαρίδες σε 20 λίτρα μου κάνουν πολύ οριακά, αν όχι για ξύλο
Διάβαζα ότι τα nerit σαλιγκαράκια τρώνε αρκετο κυανοβακτήριο, αλλά δεν πιστεύω οτι είναι λύση...
Είναι επικίνδυνο για τα ψάρια/γαρίδες γενικά το κυανοβακτήριο? Διάβαζα οτι εκκρίνει τοξικές ουσίες, έχω και λίγο ενεργό άνθρακα στο ένα φίλτρο..
Θα δοκιμασω να βρω ερυθρομυκίνη, καθώς βλέποντας και άλλα ενυδρεία με κυανοβακτήριο, στο δικό μου γίνεται πάρτυ...
Αλλά σκέφτομαι πόσο άτυχος μπορεί να είμαι??
Επίσης, δεν ανέφερα, οτι σε emersed κατάσταση που είχα την cuba, αν και δεν ξεχείλιζε το νερό από το υπόστρωμα, έβλεπα λίγο πράσινη γλίτσα στις ρίζες και σε σημεία που ήταν έντονο, έιχε χαλάσει η cuba, μέχρι να γεμίσω με νερό..
Έπρεπε να έχω γεμίσει με νερό μετά τον μήνα πιστεύω και να μην το έχω αφήσει 3.. Επίσης, δεν ξέρω πως, όταν γέμισα με νερό, επέπλεαν και 2 μεγάλα κουνούπια ψιλοδιαλυμένα, ούτε τα είχα δει, ούτε κατάλαβα πως μπήκαν μέσα από κάτι μικροσκοπικές τρυπούλες που είχα στο ζελοφάν..
Παίζει να είχε πρόβλημα και το υπόστρωμα?? Ήταν ανοιχτή η συσκευασία, είχε πάρει ελάχιστο μου είχε πει ο πετσοπας, αλλά πλέον, διαβάζοντας αρκετό καιρό, δν έχω δει κανένα να προτείνει ή να έχει χρησιμοποιήσει αυτή την μάρκα, Vulcanit (γερμανική εταιρία)..
Να είστε καλά!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries