Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-10-13, 13:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου delta66.
Πάντως η R.O. είναι μεγάλη φασαρία.
Εχεις?
Ετσι νομιζα κι εγω.
Ο πιο ευκολος και οικονομικοτερος (αν τα βαλεις κατω) τροπος για να μαλακωνεις νερο.
(Πολυ πιο ευκολος και οικονομικοτερος απο την τυρφη. Ανοιξε κλεισε καθε 15 μερες φιλτρο. Συνηθως το κανεις σε ξεχωριστο φιλτρο. Θες και φιλτρο δλδ. Αγορα τσουβαλια απο τυρφη. Να βγαζει κι αμμωνια. Τα εχω περασει και στο λεω. Εχω γραψει 1000 ποστ για την τυρφη)


Συνδεσεις απαξ στο μπαλκονι (ή στην τουαλετα) μια ΑΟ (με διακοπτη για να γυριζει στο λαστχο ποτισματος οποτε θελεις και να μην την πιασεις μονο για την ΑΟ)
Εχεις ενα βαρελι (οπως και καποιος που δεν εχει ΑΟ, κι απλα προετοιμαζει το νερο σε σωστη θερμοκρασια και το αεριζει) για συλλογη του νερου, με μια βαλβιδα και φλοτερ που σταματαει το νερο απο τη βρυση οταν γεμισει το βαρελι.
Κι ενα tds meter για ελεγχο του νερου (βρυσης, ΑΟ και ενυδρειου)
Συντηρηση: Καθε λιγο καιρο flush απο το διακοπτη του flush kit για να καθαριζει η μεβρανη και καθε 7-8000 λιτρα συνηθως (συνολικα βρωμικο + καθαρο) αλλαγη προφιλτρων. Ξεβιδωνεις τα παλια και βιδωνεις τα καινουρια αφου τα εχεις αφησει να ξεπλυθουν με τρεχουμενο νερο. Μηνες δλδ ως και πανω χρονο (αναλογα τη καταναλωση νερου)
Εχουμε γραψει οδηγιες για ολα και τα ξαναγραφουμε αν χρειαστει.

Κατα τα αλλα το ιδιο με τους υπολοιπους χωρις ΑΟ.
Αντλια για εισαγωγη του νερου και αλφαδολαστιχο.
Και πατεντα για ευκολη αλλαγη αν εχεις εξωτερικο φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02047 seconds with 11 queries