Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-09-05, 13:41
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Question Τι να κάνω με τις λάμπες ;;;

Λοιπόν εχθές πήρα μία λάμπα Sylvania Gro-Lux 25Watt (76cm) και με μία πατέντα την αντικατέστησα με την προηγούμενη gro-lux που ήταν 18 W. Στο καπάκι υπάρχει και υπήρχε άλλη μία λάμπα 18 W και το πρόβλημα είναι το εξής. Οι λάμπες είναι συνδεδεμένες παράλληλα. Βάζοντας τες όμως τώρα να δουλέψουν η 18 άρα ανάβει κανονικά και η 25άρα δεν ανάβει αλλά τρεμοπαίζει. Βγάζοντας το σταρτεράκι από την 25άρα την ώρα που τρεμοπαίζει ανάβει κανονικά και όλα καλά. Έχω στάρτερ 4 - 22 Watt και balast 36 watt. Το πρόβλημα ποιός το προκαλεί ; Το στάρτερ που είναι μικρότερο ή to balast που είναι μέχρι 36 Watt ενώ εγώ σύνολο 43 Watt ; Αν είναι το balast γιατί βγάζοντας το στάρτερ (βλέπε παραπάνω) ανάβουν και οι δύο κανονικά ;
Τώρα σκέφτηκα να συνδέσω μία μία λάμπα με ξεχωριστό balast και starter στην κάθε μία πράγμα το οποίο το προτιμώ κίολας γιατι θα ανάβει πρώτα η μικρή και μετά η μεγάλη και όχι και οι δύο μαζί στρεσάροντας τα ψάρια. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ενώ υπάρχει balast 18 W δεν βρίσκω 25 W και μου είπανε ότι δεν υπάρχει ! Κάπου διάβασα ότι αν συνδέσω την λάμπα 25 W με balast 36 W θα χαλάει η λάμπα και δεν θα δίνει το σωστό φάσμα.

Τι να κάνω ; Έχω μπλέξει όπως βλέπετε ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qstavrosq : 21-09-05 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries