Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 11-04-18, 23:06
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, ο τοπικός μου πετσοπας (και ο μόνος στην περιοχή με φυτά δυστυχώς) μου είπε πως για το seachem flourite dark θα χρειαστεί χαλίκι από πάνω του υποστρώματος γιατί από μόνο του το υπόστρωμα θα φουσκώνει/ανεβαίνει/υψώνεται κλπ. ένα online pet shop που τους ρώτησα παράλληλα μου είπαν δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα, ότι μου είπες και εσύ δηλαδή. κανενα χαλικι απο πανω μονο το φλουραιτ

επίσης πήγα να πάρω ανούμπια και μου είπε πως αυτή δεν χρειάζεται φύτεμα στο υπόστρωμα, που μάλλον είναι σωστό από ότι διαβάζω, αλλά εγώ εχώ σκοπό να την φυτέψω.η ανουμπια δεν φυτευετε την δενεις σε ενα ξυλο η πετρα η αν την φυτεψεις δεν θαβεις ολο το ριζικο συστημα γιατι τηα σαπισει δεν πήρα γιατί από αυτές που είχε τα φύλα τους ήταν μαύρα σε αρκετά σημεία και χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα με αποθάρρυνε αυτή η όψη (σωστά έκανα ή δεν έχει σημασία?)καλα εκανες και δεν τα πηρες. με διαβεβαίωσε πως θα φέρει και άλλα φυτά σε καμιά δεκαριά μέρες. διαβάζοντας τον οδηγό για 13+1 είδα αρκετά φυτά αλλά θα ήθελα κάποιο άλλο με συντήρηση σαν της ανούμπια, δηλαδή μικρή, και βατό για αρχάριο. έχεις κάποιο να μου προτείνεις? επίσης ενδείκνυται να αγοράσεις φυτά online? υπάρχει κάποιο σαιτ που να είναι καλό?υπαρχουν φυτα οπως οι κρυπτοκορινες ,egeriadensa,limnofila sessiflora,valisneria,hygrofila corymbosa,javafern(δενετε σε ξυλο), για το μπροστινο μερος του ενυδρειου hydrocotle tripartita,stavrogene repens και πολλα αλλα,το γεγονος οτι βαζεις υποστρωμα για φυτα σου λυνει τα χερια.Αν θελεις μπορεις να αγορασεις φυτα απο εδω https://misirlis-aquarium.gr/ τον θεωρω τον καλυτερο στην ελλαδα, τα φυτα ερχονται σε εξαιρετικη συσκευασια, να τον παρεις τηλεφωνο και θα σου πει και αυτος ευκολα φυτα και θα σε βοηθησει πολυ

ως προς το βαμμένο πλέον κεραμικό υλικό που προσπάθησα να το καθαρίσω με 5-6 βρασμένα νερά αλλά δεν καθάρισε από την πρασινίλα του sera omnipur for 1000l ένας 2ος πετσοπάς που μου το είχε δώσει μπολιασμένο εξ αρχής μου είπε πως δεν έχω πρόβλημα να το ξαναχρησιμοποιήσω έστω και "πρασινισμένο" αλλά είναι αμπόλιαστο πλέον, κάτι που μάλλον είναι σωστό και μου πρότεινε για να μπολιαστεί να χρησιμοποιήσω για κάποιον καιρό το sera bio nitrivec. είναι σωστή μέθοδος αυτή πιστεύεις? κανενα νιτριβεκ δεν βαζεις κανεις το στρωσιμο ειτε με τροφη που σαπιζει στο ενυδρειο ειτε με μπολι σου εχω στειλει τα λινκ.εγω στην θεση σου θα εβαζα αγγελια για μπολι. αν εχετε πρακτικερ στα ιωαννινα μπορεις να αγορασεις ελαφροπετρα αντι για το σιποραξ ειναι το ιδιο και πολυ πιο οικονομικο.

Υ.Γ τα αγγελόψαρα σε πόσα λίτρα ανά ψάρι ενδείκνυται η διατήρηση τους αν γνωρίζεις? τα 27 λίτρα κάνουν? αυτός μου είπε ότι βάζω 2-3τα αγγελοψαρα σε 27 λιτρα θα θελουν πολλα λιτρα,ψηλο ενυδρειο και επεξεργασια νερου με οσμωση.
Υ.Γ2 το sera aquatan που είναι το αντιχλωριακό, κατά την αγορά του μου είπανε πως θέλει 5 σταγόνες ανά αλλαγή νερού. είναι σωστό αυτό? γιατί πλέον που αρχίζω και καταλαβαίνω μου φαίνεται λίγο. γραφει στις αδηγιες πισω απο το μπουκαλακι.οταν σου τελειωσει παρε το seachem prime ειναι καλυτερο

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μου. κανενα προβλημα οτι θες εδω ειμαστε
καλησπέρα,

σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.

μου δώσανε και το seachem prime στην πόρεια για να μειώσω την αμμωνία σε ιχθυοφορτισμένο ενυδρείο, αλλά δεν μου είπαν πως αντικαθιστά το sera aquatan οπότε χρησιμοποιούσα και τα δύο μιας και το ένα είναι αντιχλωριακό και το άλλο μου το δώσανε για μείωση της αμμωνίας. ελπίζω να μην ήταν πολύ κακό το ότι χρησιμοποιούσα και τα δύο.

ως προς το μπόλι, μιας και έχω χρόνο και δεν πιέζομαι από τα ζωντανά μέσα στο ενυδρείο, λέω να το κάνω μόνος μου εξ' αρχής για να το μάθω και να καταλάβω την διαδικασία. νομίζω σε θέμα γνώσεων θα με ευνοήσει.

σε ευχαριστώ για το σαιτ που μου προτείνεις. ενδείκνυται γενικά και για αγορές ψαριών το Online πχ για μεταφορά κλπ? κάπου έδω μέσα έχω διαβάσει πως στα ψάρια είναι καλό να αποφεύγεται το online μιας και δεν μπορείς να κρίνεις τις συνθήκες διαβίωσης τους. εκτός και αν, φαντάζομαι, είναι κάποιος αξιόπιστος online πετσοπάς.

στην δική μου περίπτωση, τουλάχιστον για την ώρα που είναι ένα μικρό ενυδρειάκι 27λίτρων, θαρρώ πως δεν υπάρχει μπροστίνη και πίσω πλευρά για την επιλογή των φυτών
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02034 seconds with 11 queries