Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 21-05-11, 22:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλο που ανεβηκαν τα νιτρωδη αλλα .... 16η μερα και παραμενει αμμωνια ... δεν μου αρεσει.
Κανονικα στις 5-10 μερες πρεπει να μηδενιζει και να εχεις μονο νιτρωδη αφου τοσο χρονο θελει συνηθως για να αναπτυχθει ο καταλληλος πληθυσμος νιτρωδοποιητικων βακτηριων, εκτος κι αν ..... κατι δεν παει καλα.
Μετα βλεπω και εχεις και ΝΟ3 που σημαινει οτι εχεις και μεγαλο πλυθησμο (απο τωρα) νιτρικοποιητων βακτηριων που συνηθως κανουν 20-30 μερες να ολοκληρωθει.

Φαινεται λοιπον να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου αλλα να μη λειτουργει σωστα (δλδ εχεις ΝΟ3 αλλα μετρας ακομα ΝΗ3)
Μηπως το νερο εχει πολλους ρυπους για την "αντοχη" του φιλτρου?

Τι υλικα εχει το φιλτρο και ποσα? Υπαρχουν απο την αρχη του στρωσιματος?
Με τι τεστ μετρας?
-------------------------
Τα διακοσμητικσα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εξυπνα για να κρυψεις και το εξοπλισμο.
Αυτο το διαφανες σωληνακι τι ειναι και γιατι ειναι ετσι τεντωμενο?
Το θερμαντηρα γιατι δεν το βαζεις γωνια και ορθιο να μη φαινεται?
Λοιπον το φιλτρο εχει μεσα 3 siporax το ενα εκ των οποιων δουλευε απο την αρχη στο μικρο φιλτρο και ακομα εχει 3 σφουγγαρια και ενα πολυ μικρο που το εχω βαλει χυμα...ηταν στο μικρο φιλτρο πριν. Δηλαδη αυτα που λειτουργουσαν απο την αρχη ηταν το ενα siporax και το ενα μικρο κομματι φιλτρου.

Tο φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 570λ/ω.

Μετραω με jbl χαρτακια 6 in 1 (απο εκει βλεπω και τα no2-no3, καθε χαρτακι τεστ το κανω 2 φορες τις περισσοτερες φορες, το δευτερο το κανω μετα απο 10 λεπτα ή και μιση ωρα μετα απο το πρωτο) και αμμωνια μετραω με sera υγρο. Επισης μετραω με υγρο το ph παλι με υγρο της sera.

Oσον αφορα τα διακοσμητικα δεν εχει τελειωσει ακομα το στησιμο για να δω πως και τι να κρυψω. Σημερα αγοραστηκε και το φωτιστικο (Wave Solaris Tropical 18w, 6500k-pl λαμπα). Πιστευω να ειναι μια χαρα για μετρια και ευκολα φυτα. Eιδα οτι βγαινει και μια λαμπα pl παλι για αυτο το φωτιστικο αλλα με τη διαφορα του οτι ειναι η μια μερια λευκη και η αλλη μερια ροζ. Αν τη βρω καποια στιγμη μπορει να βαλω εκεινη πανω. Εχω ρωτησει ηδη γι'αυτο στο μαγαζι που πηρα το φωτιστικο και περιμενω μεσα στη βδομαδα απαντηση.

Ο θερμοστατης δεν ειναι ο 25αρης που ειχα πριν στο 30λιτρο γιατι δεν εσβηνε ποτε και εχω βαλει τον 150w jager που βλεπεις και στην φωτογραφια προχειρα εχω ωστε να κραταει σωστη θερμοκρασια. Σημερα θα βαλω εναν καινουριο θερμοσατη που πηρα μαζι με το φωτιστικο που ειναι στα 75w.

Το σωλινακι το τεντωμενο ειναι της αεραντλιας που εχω, ειναι μια eheim elite800.

Oτι αλλο μου λες-ετε.

Να εισαι καλα και εσυ και τα υπολοιπα παιδια για τη βοηθεια σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries