Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-01-17, 12:02
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
το έχω διαβάσει από την πρώτη στιγμή που σκέφτηκα να βάλω κιχλίδες. Πολύ καλό κείμενο. Δεν έχω ακολουθήσει το μέγεθος του ενυδρείου και τα χαρέμια και μπορώ να εξηγήσω και το γιατί.
Το μέγεθος του ενυδρείου είναι 125 που από όσο έχω δει από ενυδρεία φίλων μπορουν να μπουν και να αναπαραχθούν κιχλίδες αν μπουν όλες μαζί μικρές. Έπρεπε να έχω σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό 2 ζευγάρια αλλά επειδή περιμένω μέσα στο μήνα ένα juvel 400 ή ένα 450 (τα συζητάω ακόμα και τα 2) έχω βάλει μέσα πέρα από τα ενήλικα labidochromis hongi, και τα 3 σχεδόν ενήλικα labidochromis caeruleus και 3 μικρά 2-3cm (περιμένω και ένα αρσενικό zebra red top, μόλις μπορέσει να το βγάλει από το ενυδρείο ο φίλος που μου έδωσε και τη θηλυκή, για να είναι και αυτά ζευγάρια.
τα hongi και τα caeruleus ήταν μαζί στο ίδιο ενυδρείο και έχουν δώσει γέννες στο παρελθον. τα μικρά είναι τα καινούργια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις στρώσει με κάποιο τρόπο τη βιολογία σου?
Το ενυδρείο λειτουργούσε σε φίλο μαζί με τα 5 από τα 8 ψαράκια οπότε είναι στρωμένο, όταν ήρθε εδώ γέμισα το μισο με νερό από αλλαγές των άλλων ενυδρείων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι τεστ μετράς?
Στικς αλλά έχω επιβεβαιώσει τις μετρήσεις 3 φορές σε φίλο από petshop. θέλω να πάρω υγρά No2-No3 αλλά δεν έχει γίνει ακόμα, όταν ξαναπάω θα πάρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά "microbe lift vitaminos+aminos, aquatan blackwater" για ποιό λόγο τα ρίχνεις?
το πρώτο είναι βιταμίνες και αμινοξέα, το χρησιμοποιώ όταν μεταφέρω ψάρια σε ενυδρείο και για 3-4 αλλαγές μετά. το blackwater το ξεκίνησα για τα νεον τέτρα αλλά πλέον το βάζω σε όλα μου τα ενυδρεία για 2 λόγους. 1ον μαυρίζει το νερό και φαίνονται πιο έντονα τα χρώματα των ψαριών, τα τονίζει και 2ον γιατί από ότι μου είπε φίλος που το χρησιμοποιεί μειώνει τις άλγες αφού κόβει λίγο από το φως, σύμφωνα με τη συσκευασία δεσμεύει και βαρέα μέταλλα οπότε θεώρισα ότι δεν κάνει κακό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή Χρονιά!
επίσης καλή χρονιά να έχουμε
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries