Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 25-04-17, 02:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα τη γενικευσουμε πολυ την κουβεντα τωρα,αλλα τεσπα.
υπαρχει γενικως αυτη η αντιληψη πως τα ψαρια που εχουν γεννηθει σε ενυδρεια και δεν ειναι αγρια,εχουν γενικως μεγαλυτερη ανοχη σε καποια πραγματα.
ισχυει σε ενα βαθμο,αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
το γεννετικο υλικο των ψαριων δεν αλλαζει τοσο ευκολα,και δεν ειναι ολα τα ψαρια που ερχονται στα καταστηματα απο γεννες ψαριων με πολλα χρονια σε αιχμαλωσια.
δεν γινεται αυτο παντα πρακτικα, γιατι η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη και οι εκτροφεις αναγκαζονται να ανανεωνουν τα ψαρια τους συχνα.
σε αυτο παιζουν ρολο και οι συνθηκες στα οποια τα κρατουν μεχρι να τα βαλουν για αναπαραγωγη αφου εχουν απωλειες,αλλα και για αλλους λογους που εχουν να κανουν με το τι ψαρια θελουν να βγαλουν.

για πολλους λογους,τα ψαρια ανανεωνονται πιο συχνα αποτι τα ανανεωνουμε εμεις στα δικα μας ενυδρεια.

μην δινεις τοσο πολυ βαρος σε αυτα που γραφονται στα φορουμ του εξωτερικου,γιατι κιεγω ειμαι μελος σε διαφορα ξενα φορουμ και ξερω ποσο χαμηλα στανταρ σε απαιτησεις εχουν.

ασχετα απο αυτο,σου ξαναλεω πως τα εχω δει τα ψαρια πως κινουνται και συμπεριφερονται και σε 15λιτρο,και σε 80λιτρο και σε 250λιτρο.
αν επαιρνα σοβαρα οσα εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου,δεν θα εβλεπα τιποτα απαυτα.

στο ειπα απτην αρχη,πως συμφωνω οτι ειναι καλυτερο το 15λιτρο απτο ποτηρι.
αλλα εμενα προσωπικα δεν μου φτανει αυτο.
αν εσενα σου φτανει ειναι δικο σου θεμα,αλλα πρακτικα θα τις δεις τις δυσκολιες μονος σου μολις προκυψουν αφου δεν ακους

οταν δηλαδη πας να κανεις αλλαγη νερου το καλοκαιρι και βλεπεις οτι η θερμοκρασια παει πανω κατω σε λιγη ωρα,η οταν δεις οτι τα νιτρικα αρχιζουν και ανεβαινουν γιατι μαζευονται σκουπιδια στο ενυδρειο,η γιατι σου επεσε λιγο παραπανω τροφη.
η μηπως θα συνεχιζεις να ταιζεις το ψαρι δυο φορες τη μερα 6 πελετ για ολη του τη ζωη?νομιζεις οτι αυτο το ταισμα φτανει για να ειναι ευρωστο το ψαρι?

μπορεις να εισαι οσο σχολαστικος και προσεκτικος θελεις,αλλα στο τελος θα δεις οτι θα προκυψει κατι που δεν θα μπορεις να το ελεγξεις σε τοσα λιτρα.
ουτε τωρα το ελεγχεις γιατι δεν εχεις ουτε τεστ για το νερο...
την αποψη για τα 4 και τα 5 γαλονια του εξωτερικου,την ακουω βερεσε

και ακομη και αν καταφερεις να εχεις τελειες συνθηκες παντα στα 15 λιτρα,ακομη και τοτε το ψαρι θα ειναι περιορισμενο.
αυτο και μονο μπορει να προκαλεσει στρες που μπορει να οδηγησει σε ασθενειες.
δεν μπορω να σου πω κατι αλλο,γιατι η δικια μου εμπειρια μου εχει δειξει αλλα πραγματα απο τη δικια σου.
στο δεκαπενταλιτρο παντως ρισκαρεις την υγεια του ψαριου σου ειτε το θες ειτε οχι.
εγω προσωπικα δεν μπορω να συμβουλεψω κανεναν να συντηρησει ενυδρειο ρισκαρωντας την υγεια των ψαριων του.
εδω θα ειμαστε,και θα δουμε αν ειχα δικιο η οχι.
μακαρι να κανω εγω λαθος και να με βγαλεις ψευτη.
αλλα ξερεις ποσα θεματα σαν το δικο σου εχω διαβασει?

και στο κατω κατω,δεν εχω κατι να κερδισω με το να σου πω να δεις για μεγαλυτερο ενυδρειο.
δεν θα στο πουλησω εγω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-04-17 στις 06:50
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries