Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 25-04-17, 01:07
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει αποφαση οτι δεν θα βγαλουμε ακρη,αλλα θα το πω ετσι για την ιστορια

οταν καποιος ζηταει συμβουλη για κατι στοχευει στο καλυτερο.
αυτος που δινει τη συμβουλη,το κανει με γνωμονα το ιδανικο.
τωρα αν εκεινος που ζηταει συμβουλη στοχευει στο μετριο,καλο ειναι και αυτο-βελτιωση ειναι- αλλα το μετριο απεχει αρκετα απτα 15 λιτρα....

δεν προκειται να πω ποτε το 15λιτρο μετριο,ενω εκατσα και εφτιαξα λιμνη 260 λιτρα για μονομαχους,και ενω σχεδιαζα να βαλω μονομαχους σε 600 λιτρα ενυδρειο,
και εχοντας δει πως συμπεριφερονται τα ψαρια σε τοσο χωρο.

αν εσενα σου φαινεται αρκετο το 15λιτρο επειδη το ψαρι το αγορασες απο ποτηρακι,τοτε παω πασο αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω πως η λογικη σου ειναι λανθασμενη.
και σου ξαναλεω,πως εχω περασει απο αυτο το σταδιο που βρισκεσαι.
κρατησε αυτα που θες απτη συζητηση οπως και ναχει, και σου ευχομαι καλη συνεχεια
Αυτος που ζηταει συμβουλη στοχευει σε αυτο που μπορει σε γρηγορο χρονικο διαστημα να διαθεσει και αναλογα το budget προκειμενου να σωσει.ενα ζωντανο απο βεβαιο θανατο (εχω ξαναπαει στο καταστημα που τον πηρα, αυτα τα ψαρια που πριν απο 3 μηνες εσφιζαν απο ζωη ειναι πλεον ολα μα ολα με fin rot και καποια ηταν τελειως πλαγια ετοιμοθανατα). Προσωπικα παντα, τα 15 λιτρα μου φαινονται πολυ καλυτερα απο τα 200ml, και ξαναλεω οτι μετα απο πολυ διαβασμα (παρα πολυ ομως) απο πολλες πηγες, sites, forums και ντοκυμαντερ απο μεγαλους εκτροφεις παντα σε ολα ανεφεραν το ελαχιστο μεγεθος τα 2,5 gallons και καποιοι αλλοι τα 5 gallons που αντιστοιχουν στα δικα μας 20 λιτρα. Πρεπει να λαμβανουμε υποψη οτι αυτα τα ψαρια που βλεπουμε να πουλανε σε πετ σοπ δεν εχουν προελθει απο ορυζώνες αλλα ειναι γεννημενα και μεγαλωμενα απο εκτροφεις με παραλλαγες στο γενετικο τους υλικο και εισαγωμενα σε σακουλακια με μπλε ελαχιστο νερο απο χωρες της Ανατολης. Τουλαχιστον αυτο που κανουν καποια εκτροφεια τυπου Μαλαισια, Ταυλανδη κτλ ειναι να εχουν εναν ανα 5 λιτρα νερο σε περιπτωση που καποιος τουριστας κυριως θελει να τα αγορασει (αυτο το εχω δει παλιοτερα με τα ιδια μου τα ματια) σε αντιθεση με καποιους καραγκιοζηδες ιδιοκτητες εδω που τους εχουν σε ποτηρια. Εαν υπαρχει ενα πραγμα στο οποιο συμφωνουμε ολοι αναξαρτητα αποψεων και πεποιθησεων ειναι οτι σε αυτα τα πανεμορφα ψαρια αξιζουν πολλα παραπανω απο 200ml. Και σενα καλη συνεχεια
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries