Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 15-10-19, 22:32
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμαν βρε Θεμη με την bba σου.....

Εγω κάθε φορα που χρειαστηκε να κανω μεταφορα και γενικα ολικη αλλαγη στο ενυδρειο, δεν εκανα ξηλώματα στα φυτα. Τα κλαδεψα συριζα από το χαλικι οποτε βγηκαν….μονα τους ευκολα και χωρις ανακατωματα Αρκει να μην εχεις γαριδακια…
Μετα, με εντελως αδειο το ενυδρειο καθαρισμα βυθου για να φυγουν οι ριζες και φυτεμα από την αρχη. Σε δυο τρεις περιπτωσεις μαλιστα τις ριζες με το οσο κοτσανακι ειχε μεινει τις εβαλα σε ένα δοχειο με λιγο χαλικι και 5 ποντους νερο, τις αφησα στο μπαλκονι και μετα από κανα μηνα ειχα ένα φρεσκα βλασταρακια για ένα ιδιο δευτερο ενυδρειο...

Δεν είναι το ιδιο ανθεκτικα παντως όλα τα φυτα ουτε στην χλωρινη, ουτε στο οξυζενε. Η Μοντε καρλο πχ, δεν αντεχει οξυζενε, λιγο παραπανω να σου πεσει θα σου την καψει...

Εγω στην θεση σου από την στιγμη που εχω στο φυλλωμα bba θα εκοβα αλύπητα ότι εχει προσβληθεί και θα κραταγα μονο τα υγιη μερη….
Γιωργο να σου πω, απο κυανοβακτηριο ή καμια δυσκολης μορφης hair algae, καλυτερη η bba Αλλωστε ξερω τις αιτιες,απλα δεν θελω να μεταφερω σπορια στο νεο ενυδρειο, γι αυτο και σκεφτομαι το μπλουμ στη χλωρινη..Κι εκει δεν επιβιωνειΔεν θα χρησιμοποιηθουν ολα τα φυτα αλλωστε στο νεο στησιμο, ναι το χω δει το Monte carlo να λιωνει με το οξυζενε..
Σ ευχαριστω για το tip αυτο θα κανω με μερικα,αλλα η parvula οπως και να το κανεις βγαινει τουφες με το υποστρωμα μαζι, κι εχω μπολικη..
Δε βαριεσαι, νεο aquascape νεα προκληση!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο να γινει η μετακομιση φιλε Θεμη
Να σαι καλα φιλε Γιαννη!!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 15-10-19 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries