Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 20-07-13, 16:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις έκανα έτσι ακριβώς. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?

Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
1) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
υπολογιζε το με βαση τη γραμμη που εχει ο σωληνας καλυτερα.
2) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?
αν μεινει παραπανω μπορει να σκουραινει ναι.μετρας ακριβως στο χρονο που σου λεει στις οδηγιες και θελει πολυ καλο κουνημα το υγρο πριν κανεις τη μετρηση.χτυπημα κανα 5λεπτο.

Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
αυτο προσεξε το,γιατι αν γινει καμια στραβη και λειψεις και σου γεμισει το νερο τροφη θα τρεχεις.μπορεις να χρησιμοποιησεις τροφη σε αλλη μορφη που δεν θα κολλαει τοσο απτη υγρασια.πχ Pellets.

Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

σχετικα ειναι ολα.οσο πιο πολυ ταιζεις τοσο πιο πολυ θα χεζουν


Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.
το φιλτρο να το κοιταξεις.τη βρυση σου την εχεις μετρησει υποθετω ε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries