Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 11-05-09, 08:46
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, ομολογώ πως το έργο προχωρεί καλά και έχεις πολλή ενέργεια και όρεξη να το βελτιώνεις συνέχεια. Μπράβο σου.

Αυτό που έχεις δημιουργήσει σχετικά με την υπερχείλιση είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι πραγματικά θα δουλέψει. Μόνο που δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φιλτραρίσματος σου.

Γιάννο, στη θέση σου, θα αφαιρούσα τις τσιμεντένιες τεχνητές πέτρες που έχεις τοποθετήσει περιμετρικά, δημιουργώντας στη θέση τους ένα τοιχαράκι 20εκ. με κτιστή φυσική πέτρα. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις οριστικά το πρόβλημα της γάτας και ταυτόχρονα η λίμνη θα δείξει πολύ καλύτερα.

Θα χρειαστείς ψαλίδι με μακριά χειρολαβή για να αποκόπτεις τα καταστρεμμένα φύλλα των νυμφαίων, ώστε να μην τα "χωνεύει" το νερό και να καταλήγουν στον πάτο της λίμνης.

Μου άρεσαν οι επιλογές των φυτών σου.

Μπράβο βρε Γιάννο.

Δεν έχω δέσει της τεχνικές πέτρες ακόμα. Με βλέπω να της αλλάζω σύντομα!
Το κυρίως φιλτράρισμα τού νερού είναι 4 μπλε σφουγγάρια (2 χοντρά και 2 λεπτά) και 20 λύτρα κεραμικό υλικό.
Αν προσέξετε έχω 2 βαρέλια μπλε πίσω από τον (καταρράκτη)
Το ένα είναι το φίλτρο μου και το άλλο είναι για μελλοντική χρήση.
Προς το παρόν είναι εντελώς άδειο. Το έχω κάνει σας πείραμα για να δω κατά πόσο μαζεύει το χώμα τον πάτο του. Δουλεύει αλλά όχι όπως θα ήθελα.
Στο κάτω μέρος του έχω τοποθέτηση ρουπηνέτο και το ανοίγω που και που για να καθαρίζω την βρομιά.
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries