Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 21-06-14, 12:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
Για μελλοντικούς αναγνώστες του θέματος
αντίστοιχα φάρμακα που μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο
και περιέχουν praziquantel ή σε συνδυασμό με μετρονιδαζόλη κλπ :
JBL Gyrodol
Hikari Prazipro
Api General Cure
Tetra Parasite Guard

(προσοχή στις οδηγίες χρήσης τους και στην πιθανή επίδραση στη βιολογία του φίλτρου μας)
Για τα περισσοτερα ψαρια, θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου Κλεο. Συγκεκριμενα για Puffers, ομως, θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις. Γενικα, εστω και υποψια χαλκου σε ενα φαρμακο, θα τα σκοτωσει.

Αν καποιο φαρμακο δεν ειναι ασφαλες για ασπονδυλα, καλο ειναι να μην το χρησιμοποιησουμε σε Puffers.

Απο αυτα που προτεινεις, θα κρατουσα μονο το Prazipro της Hikari, ως ασφαλες. Το εχω στο ντουλαπι μου, δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα (αχρειαστο να'ναι), αλλα απο τις πολλες αναφορες που εχω διαβασει, δεν προκαλεσε ποτε προβλημα σε Puffers. Ευρωπη δεν κυκλοφορει, πρεπει να το παρουμε μεσω ebay απο αμερικη.

Για τα υπολοιπα, παντα συμφωνα με ερευνα που εχω κανει στο παρελθον, ψαχνοντας κατι ασφαλες για τα ψαρια μου (αν κανω καπου λαθος, ας με διορθωσει καποιος):

1. JBL Gyrodol - δε συνισταται για ενυδρεια με ασπονδυλα - > καλυτερα οχι σε ενυδρειο με Puffers.
2. Api General Cure - ισως βλαψει τα ασπονδυλα -> δεν αποκλειεται και τα Puffers. Ρισκο δεν θα επαιρνα.
3. Tetra Parasite Guard - επισης δε συνισταται για ενυδρεια με ασπονδυλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries